Reklama
konferencjaeuropower.pl

Inwestowanie w panele fotowoltaiczne

Powodów, dla których warto zastanowić się nad zainstalowaniem fotowoltaiki, jest kilka - jest coraz tańsza, uniezależnia nas od dostawców energii, a także nie ingeruje w środowisko takim stopniu jak tradycyjne formy pozyskiwania energii.

Inwestowanie w panele fotowoltaiczne
Inwestowanie w panele fotowoltaiczne [Źródło: kulczyccygroup.pl]

Pozyskiwanie energii w oparciu o paliwa stałe, takie jak węgiel, powoli spychane jest na dalszy plan. Wynika to po pierwsze z faktu, iż pokłady nie są niewyczerpane i kiedyś się skończą, w dodatku, aby pozyskiwać ten surowiec należy drążyć coraz głębiej, co zdecydowanie wpływa na jego cenę. Po drugie, mając na uwadze środowisko naturalne, i coraz większą świadomość ekologiczną, poszukuje się obecnie metod pozyskiwania energii w sposób mniej inwazyjny.

Energię można i coraz częściej pozyskuje się z odnawialnych źródeł. Co ciekawe, nowe, innowacyjne technologie powodują, że ceny paneli fotowoltaicznych spadły już na tyle znacząco, że na taką inwestycję mogą pozwolić sobie zwykli konsumenci. Coraz większa liczba osób inwestuje w tego typu rozwiązania.

Fotowoltaika to darmowy prąd, o ile oczywiście policzymy ilość lat, które potrzebne są, aby inwestycja się zwróciła. Z reguły jest to około 6- 8 lat. Podstawową cechą ogniw jest zamiana energii słonecznej w elektryczną. Zamontowane zestawy ogniw podłączane są do sieci energetycznej w gospodarstwie domowym, co powoduje, że to dzięki słońcu działa telewizor, lodówka, komputer itp.

Wraz z rozwojem technologii wzrasta efektywność samych paneli fotowoltaicznych, a spada ich cena. Stąd zwrot z inwestycji jest coraz krótszy. Co ważne, panele nie wymagają żadnej ingerencji w trakcie użytkowania, nie musimy zajmować się ich obsługą, po zamontowaniu pracują latami niezwykle efektywnie. Wszystko, o czym należy pamiętać to, aby umieścić je tak, aby padały na nie promienie słoneczne, czyli zazwyczaj na dachu budynku.

Inwestycja w fotowoltaikę to na tą chwilę nadal duże obciążenie dla budżetu. Jednak koszty założenia można obniżyć poprzez skorzystanie z jednego z dostępnych programów przeznaczonych nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale i dla firm. Obecnie istnieje kilka różnych programów oraz ulg, chociażby odliczenie od podatku, które znacząco obniża koszty założenia. Dzięki temu inwestycja w panele słoneczne oraz zwrot z inwestycji jest zdecydowanie bardziej opłacalny.

Źródło: kulczyccygroup.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz