Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Właściwa i regularna konserwacja paneli fotowoltaicznych ma wpływ na efektywną ich pracę. Czyste powierzchnie modułów PV gwarantują ich bezawaryjną pracę, a także pełne możliwości wykorzystania ich parametrów technicznych do pochłaniania energii słonecznej i przetwarzania jej w prąd.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?
Jak dbać o panele fotowoltaiczne?[Źródło: fotowoltaika.bruk-bet.pl]

Poprzez zalegający kurz, liście oraz inne osady, które pojawiają się np. przez kwaśne deszcze czy pylenie roślin, spadek mocy instalacji PV może wynieść od 10% do 15%. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Wyższej Szkole Technicznej w szwajcarskim Bern, dowiedziono, że regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych poprawia sprawność pracy modułów aż o 14%.

Dla zwiększenia sprawności pracy instalacji zaleca się wykonać prace czyszczenia raz lub dwa razy do roku, najlepiej wiosną lub późną jesienią.

Przy konserwacji paneli fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę na porę dnia – najlepiej przystąpić do czyszczenia modułów wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Pielęgnacja paneli w ciągu dnia, a szczególnie w południe jest wręcz niewskazana. Nagłe schłodzenie nagrzanej słońcem powierzchni ogniw zwiększa ryzyko szoku termicznego, co może być powodem uszkodzenia instalacji.

Firma czyszcząca fotowoltaikę czy samodzielna konserwacja?

Czyszczenie fotowoltaiki można zlecić profesjonalnej firmie czyszczącej, która poza odpowiednim sprzętem i zapleczem technicznym, dysponuje również wiedzą, jak postępować z pielęgnacją tego typu powierzchni. Co więcej, większość firm instalujących panele fotowoltaiczne, oferuje roczny serwis konserwacyjny.

W przypadku decyzji o samodzielnym czyszczeniu paneli powinniśmy pamiętać, że ogniwa fotowoltaiczne są zbudowane z zewnątrz warstwami specjalnej folii z tworzywa sztucznego. Od frontu pokryte są szkłem hartowanym, a od tyłu folią elektroizolacyjną. Tego typu laminat zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Niektórzy producenci paneli stosują jeszcze dodatkowe powłoki, które mogą zarazem pełnić funkcje ochronne i skupiające promieniowanie słoneczne dla lepszej efektywności pracy modułów PV.

Zestawy do mycia modułów fotowoltaicznych

Do mycia paneli fotowoltaicznych należy używać delikatnych środków, miękkiej gąbki, np. z nylonu. Szorstkie myjki, tarki czy szczotki ryżowe mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli. Myjki ciśnieniowe również są niewskazane, ponieważ mogą rozszczelnić łączenia modułów. Do usuwania zaś resztek śniegu możemy użyć delikatnej szczotki lub płaskiego mopa.

Pielęgnacja samych paneli nie wymaga szczególnie wyspecjalizowanych środków czyszczących. Powinno się myć panele roztworem złożonym w stosunku 50/50 z wody demineralizowanej i izopropanolu.

Dlaczego warto regularnie czyścić panele fotowoltaiczne?

Za regularną i prawidłową konserwacją paneli fotowoltaicznych przemawiają dwa główne argumenty:

  • wykorzystanie pełnej ich wydajność – czyste urządzenia przetwarzają więcej promieniowania słonecznego,
  • bezawaryjna praca.

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia organiczne oraz chemiczne, które znajdują się w zanieczyszczonym środowisko mają wpływ nie tylko na samą efektywność, ale też mogą wywołać uszkodzenie instalacji PV. Co prawda producenci zabezpieczają je przed takimi wypadkami odpowiednimi powłokami, ale zalegające nieraz latami coraz większe warstwy niezmytych osadów różnego pochodzenia mogą doprowadzić do uszkodzeń w modułach PV np. w wyniku tzw. efektu zacienienia.

Zasady konserwacji paneli fotowoltaicznych:

  • nie czyścimy paneli w słońcu (w ciągu dnia) gdyż grozi to ich uszkodzeniem,
  • nie używamy szorstkich produktów jak szczotka, szorstkie myjki,
  • nie czyścimy nagrzanych paneli,
  • w zimie najlepiej zamiatać je delikatną szczotką lub poczekać aż stopnieje śnieg.

Źródło: fotowoltaika.bruk-bet.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz