Reklama
cleanpowerforall

Jak maksymalizować efekty pracy instalacji fotowoltaicznej?

Prawidłowa eksploatacja modułów fotowoltaicznych nie powinna być wyższa niż 0,4% swojej rocznej efektywności. Po upływie 25 lat ich wydajność powinna wynosić ponad 80% maksymalnej mocy. Istotnym czynnikiem wskazującym na opłacalność zainwestowania w instalacje fotowoltaiczne jest ulegająca zmianie co roku cena energii elektrycznej.

Jak maksymalizować efekty pracy instalacji fotowoltaicznej?
Jak maksymalizować efekty pracy instalacji fotowoltaicznej?[Źródło: mlsystem.pl]

Moc instalacji elektrycznej powinna być dobrana tak, aby pokryć zużycie prądu w gospodarstwie domowym, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z rachunkami za prąd – komentuje Adam Siebierański, kierownik Działu Obsługi Klienta firmy ML System.

Prosumenci dokonują rozliczenia z Zakładem Energetycznym korzystając z systemu opustów. Oznacza to, że nadprodukcję energii, która nie została zużyta na cele bieżące, przekazują do Zakładu Energetycznego: nadwyżka energii magazynowana jest w sieci i odbierana (w czasie, gdy instalacja nie produkuje prądu) w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7 w zależności od wielkości instalacji.

W przypadku, gdy domownicy większą część dnia spędzają poza domem, na bieżące zużycie należy założyć ok. 30% całości wyprodukowanej energii. Z tego wynika, że nadprodukcja w wysokości ok. 70% jest oddawana do sieci. Trzeba mieć na uwadze fakt, że prosumenci mający instalację do 10 kWp, mogą odebrać 80% zmagazynowanej energii. Własna elektrownia słoneczna pokryje całe zapotrzebowanie gospodarstwa, jeżeli wyprodukuje więcej energii niż wskazuje zużycie o około 15%. Co więcej, należy pamiętać, że część energii jest zużywana na bieżąco przez urządzenia podłączone do sieci.

Ważnym aspektem wskazującym na opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne są zmiany energii elektrycznej, stąd wzrost cen prądu skraca czas zwrotu poniesionych kosztów. Inwestycja staje się bardziej opłacalna również ze względu na dotacje oferowane przez rząd, np. w formie programu „Mój prąd”. Możliwość skorzystania z dotacji również skróci okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Mając na uwadze powyższe czynniki, można założyć, że domowa instalacja z dotacją zwróci się średnio po 5-6 latach, zaś bez dotacji po 7-8 latach.

Dodatkowe elementy wpływające na sprawność instalacji to odpowiedni transport samych modułów, montaż i dbałość o instalację.

Jeżeli modułu fotowoltaicznego nie uszkodzą ekstremalne warunki pogodowe, to jego żywotność będzie wynosić całe dziesięciolecia – znacznie dłużej, niż zakłada gwarancja na produkt, zwykle wynosząca 10-20 lat. Wszystkie moduły fotowoltaiczne powinny mieć również gwarancję dotyczącą mocy wyjściowej (efektywności). Większość marek paneli słonecznych oferuje 25-letnią gwarancję wydajności na swoje panele słoneczne – dodaje Siebierański.

Źródło: mlsystem.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz