
Aspekt ulgi termomodernizacyjnej pojawił się już w ubiegłorocznych zeznaniach podatkowych. Z ulgi skorzystać mogą osoby fizyczne płacące podatek dochodowy według skali podatkowej (17 proc., 32 proc.), 19 proc. podatek liniowy oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co więcej, muszą być właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych domów i ponieść wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Wydatki muszą być udokumentowane fakturą z datą z ubiegłego roku.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł i nie dotyczy to jednego przedsięwzięcia, ale wszystkich realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W przypadku małżonków limit 53 tys. zł dotyczy każdego z nich oddzielnie.
A ilu ubiegłorocznych nowo upieczonych prosumentów skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej za 2020 rok i odpisze koszty instalacji fotowoltaicznej od dochodu? Z pewnością nie wszyscy. Wynika to z faktu samej konstrukcji ulgi termomodernizacyjnej, która nie obejmuje dopiero budowanych domów. Z kolei rolnicy, którzy nie płacą podatku dochodowego, koszt inwestycji w fotowoltaikę odliczą od podatku rolnego.
Źródło: wysokienapiecie.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.