Reklama
https://h2poland.com.pl/

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika na płaskim dachu ma sens? Wahasz się przed podjęciem ostatecznej decyzji? Chcesz poznać najważniejsze zasady instalacji paneli słonecznych na dachach o niewielkim nachyleniu?

Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to dobry pomysł?
Fotowoltaika na płaskim dachu – czy to dobry pomysł?

Kiedy dach jest płaski?

Reklama
oknonet.pl

W prawie budowlanym nie ma precyzyjnej definicji dachu płaskiego. W polskich normach przyjmuje się, że o płaskim dachu można mówić wtedy, gdy nachylenie połaci nie przekracza 5°. Z kolei w MPZP (Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego) można spotkać definicję, zgodnie z którą dach płaski ma połać (lub połacie) nachylone pod kątem do 10°.

W przypadku montażu fotowoltaiki wartością graniczną jest kąt 15°. Jeżeli nachylenie dachu jest mniejsze, zaleca się montaż specjalnej konstrukcji wsporczej. Dzięki nim możliwe jest właściwe ustawienie paneli fotowoltaicznych. Informacje na temat minimalnego kąta montażu modułów znajdziesz w kartach technicznych paneli fotowoltaicznych lub kartach gwarancyjnych.

Na jakim dachu płaskim można zamontować panele słoneczne?

W praktyce każdy niezagospodarowany dach płaski nadaje się do instalacji paneli słonecznych, niezależnie od zastosowanego pokrycia. Należy jednak spełnić dwa podstawowe warunki techniczne:

odpowiednia nośność więźby dachowej – zanim przeprowadzisz montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim, sprawdź, czy konstrukcja wytrzyma dodatkowe obciążenie; szczelność połączeń – konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim musi mieć starannie uszczelnione połączenia z dachem.

Jakie zalety ma fotowoltaika na dachu płaskim?

Fotowoltaika na dachu płaskim dzieli wszystkie zalety z instalacjami montowanymi na dachach stromych oraz na gruncie. Pozwala produkować prąd z OZE (Odnawialne Źródło Energii), jakim jest światło słoneczne. Instalacja fotowoltaiczna daje dostęp do czystej, bezpiecznej dla środowiska i taniej energii. Może ją wytwarzać na własne potrzeby każdy posiadacz lub zarządca nieruchomości.

Poza wymienionymi zaletami montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim daje szereg korzyści.

Idealna ekspozycja na słońce

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim wysokiego budynku gwarantuje najlepsze w danej lokalizacji nasłonecznienie. Paneli nie zacieniają spadające liście, osiada na nich mniej kurzu i ptasich odchodów. Ponadto łatwiej uniknąć ryzyka zacieniania modułów słonecznych przez sąsiadujące budowle.

Wygodne ustawienie modułów słonecznych

Na dachu płaskim bez problemu zwrócisz panele w dowolnym kierunku – najlepiej frontem na południe. Ponadto dzięki konstrukcjom wsporczym łatwo ustawisz moduły pod optymalnym kątem, aby zwiększyć ilość produkowanego prądu. Fotowoltaika na płaskim dachu jest łatwa w naprawie i konserwacji, pozwala na wymianę uszkodzonych elementów i odśnieżanie bez użycia drabin, wysięgników czy sprzętu niezbędnego do poruszania się po stromych dachach.

fotowoltaika na plaskim dachu 2

Czy fotowoltaika na dachu płaskim ma sens?

Przedstawione w artykule informacje nie pozostawiają wątpliwości: fotowoltaika na płaskim dachu to dobry pomysł. Wydajność tego typu elektrowni słonecznych jest podobna, jak w przypadku paneli montowanych na dachach stromych lub na gruncie. Ze względu na brak zacienienia i łatwość usuwania zanieczyszczeń może być nawet wyższa. Warto też podkreślić, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim to często jedyny sposób, aby produkować energię elektryczną ze słońca w gęsto zabudowanych centrach miast.

Źródło: TAURON

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz