Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

System off-grid i on-grid

Systemy instalacji fotowoltaicznych i ich zastosowanie.

Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna
Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna [Źródło: elve.pl]

Decydując się na instalację fotowoltaiki, należy dokonać wyboru rodzaju systemu fotowoltaicznego. Na rynku dostępne są dwa kluczowe rozwiązania instalacji: on-grid, czyli system połączony z siecią elektroenergetyczną oraz off-grid – instalacja niepodłączona do sieci.

System off-grid to typ instalacji niepodłączony do sieci elektrycznej. Z uwagi na fakt, iż stanowi samodzielny system energetyczny, nazywany jest także “systemem wyspowym”. Rozwiązanie to dedykowane jest użytkownikom, którzy chcą być częściowo niezależni od energii w sieci elektroenergetycznej. Jego działanie polega na produkowaniu energii z modułów fotowoltaicznych na własne potrzeby, umożliwia on także odsprzedaż nadwyżek energii do sieci lub wykorzystanie ich w czasie, gdy instalacja nie jest w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych budynku (np. w nocy). Należy pamiętać, iż możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej, jest usankcjonowana przez prawo. System off-grid najlepiej sprawdzi się w niewielkich obiektach o niedużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną (np. domkach letniskowych).

System on-grid to rodzaj instalacji, gdzie energia elektryczna wyprodukowana przez moduły i przekształcona na prąd przemienny przez falownik, najpierw zaspokaja potrzeby własne obiektu, nadwyżka zaś odsyłana jest do sieci. System on-grid jest najpopularniejszym typem instalacji PV, głównie za względu na niższe koszty inwestycyjne. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że spełnia on swoją rolę, jedynie w przypadku niezakłóconych dostaw energii. Jeśli dojdzie do awarii sieci elektrycznej, inwerter spowoduje odłączenie od instalacji paneli, co z kolei doprowadzi do wyłączenia urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym.

Dokonując wyboru odpowiedniego typu instalacji, należy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób będziemy gospodarować energią – do jakich celów, kiedy i w jakiej ilości zamierzamy ją wykorzystywać.

Źródło: elve.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz