Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Dominacja modułów monokrystalicznych na rynku krajowym

Na rynku polskim, według badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021, który będzie dostępny do pobrania już 26 maja 2021 roku, jeszcze do 2018 roku znaczny udział w sprzedaży miały moduły polikrystaliczne, jednak sytuacja w ostatnich latach zmieniła się na korzyść modułów monokrystalicznych.

Dominacja modułów monokrystalicznych na rynku krajowym
Dominacja modułów monokrystalicznych na rynku krajowym [Źródło: ieo.pl]

Już w 2019 roku był zauważalny trend wzrostu sprzedaży tych modułów. Prognozowano, że moduły monokrystaliczne przejmą znaczny udział w sprzedaży, jednak nie spodziewano się, że będzie to aż tak duża przewaga – monokrystaliczne 98 %, polikrystaliczne 2%

Wyższa cena modułów monokrystalicznych nie odstrasza kupujących, okazuje się, że inwestycja w te moduły może być opłacalne ze względu na lepsze parametry modułów monokrystalicznych. Moduły te mają wyższą sprawność i produkowane są w wyższych zakresach mocy niż moduły polikrystaliczne, co za tym idzie, potrzebują mniej miejsca, więc sprawdzą się gdy mamy ograniczoną powierzchnię montażu – dachy domów, słupy oświetleniowe.

Duży wpływ na rozkład sprzedaży na polskim rynku miał program „Mój Prąd”, gdzie prosumenci decydowali o wyborze modułów. Ich wybór był jednoznaczny, stawiali głównie na jakość i dobre parametry produkty. Należy też uwzględnić także wpływ dostawców i wykonawców instalacji fotowoltaicznych na opinie prosumenta.

Pochodzenie modułów fotowoltaicznych ma znaczny wpływ na gospodarkę kraju, jednak znaczna część modułów na polskim rynku pochodzi od producentów zagranicznych, a tylko niewielki udział mają producenci polscy. Największy import odnotowuje się z krajów azjatyckich. Sytuacja na rynku polskim jest zgodna z trendami panującymi na rynku europejskim. Europejska Rada ds. Produkcji Przemysłowej dla Energetyki Słonecznej (ang. European Solar Manufacturing Council – ESMC) oszacowało, że tylko 4 % modułów wytwarzane jest w Europie.

Rosnąca świadomość rynku i poziom wiedzy społeczeństwa w zakresie fotowoltaiki korzystnie wpływa na podejmowane decyzje w tym temacie, a przedstawione dane potwierdzają fakt, że Polska nadąża za trendami globalnymi.

Źródło: ieo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz