Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

W Zduńskiej Woli kursują już pierwsze autobusy elektryczne

Zduńska Wola oficjalnie wkroczyła na ścieżkę elektromobilności. 12 maja 2023 roku nastąpiło uroczyste przekazanie czterech autobusów elektrycznych. Partnerem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli we wdrażaniu nowej technologii jest firma Solaris, która oprócz dostarczenia bateryjnych pojazdów zapewniła również potrzebną infrastrukturę ładowania. Cztery Urbino 12 electric będą pierwszymi elektrobusami kursującymi w tym mieście.

W Zduńskiej Woli kursują już pierwsze autobusy elektryczne
W Zduńskiej Woli kursują już pierwsze autobusy elektryczne [źródło: www.solarisbus.com]

Firma Solaris dostarczyła do Zduńskiej Woli cztery bezemisyjne autobusy Urbino 12 electric, zamówione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Przedmiotem postępowania przetargowego było również zapewnienie niezbędnej infrastruktury ładowania.

Cieszymy się, że Zduńska Wola, przy wsparciu naszej firmy, decyduje się oprzeć swoją komunikację o nowoczesne rozwiązania bateryjne. Jesteśmy pełni podziwu dla ambitnych planów inwestycyjnych MPK w tym mieście. Do tej pory dostarczyliśmy już 600 e-busów do ponad 50 polskich miast. Dziś do tego grona dołącza Zduńska Wola – powiedział Waldemar Wlazło, Dyrektor Sprzedaży w Solaris Bus & Coach.

Dostawa pierwszych 4 elektrycznych autobusów od Solarisa jest początkiem procesu odnowy taboru MPK Zduńska Wola. Chcemy, aby w przyszłości po ulicach naszego miasta jeździły tylko nowoczesne, przyjazne środowisku oraz pasażerom autobusy – oznajmił Michał Płatek, Prezes Zarządu MPK Sp. z o.o.

Urbino 12 electric dostarczone do Zduńskiej Woli zostały wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności nominalnej 280 kWh. Magazynowana w nich energia zasila elektryczną oś napędową pojazdu. Ładowanie autobusów jest możliwe poprzez wtyczkę plug-in. Dzięki odpowiedniej konfiguracji baterii i infrastruktury ładownia operacyjność elektrobusów może wynosić nawet 24 godziny na dobę.

Na pokładzie każdego z 12-metrowych Urbino electric mieści się 75 pasażerów, z czego 29 osób może podróżować na miejscach siedzących. Dodatkowo cztery z siedzeń znajdujących się w każdym modelu zostały specjalnie dostosowane do przewozu pasażerów z niepełnosprawnościami. W autobusach znajdują się także liczne udogodnienia dla podróżnych, jak na przykład podświetlane ładowarki USB oraz klimatyzacja całopojazdowa.

Kierowcy mogą realizować swoje zadania przewozowe w kabinie typu zamkniętego z szybami w wersji wysokiej. Ponadto, w trosce o maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa, pojazdy zostały doposażone w system kontroli trzeźwości dla kierowców. W przypadku wykrycia alkoholu w wydychanym powietrzu, zostanie zablokowana możliwość uruchomienia pojazdu.

Autobusy Solarisa są pierwszymi elektrobusami kursującymi w Zduńskiej Woli. Współpraca producenta z MPK w tym mieście trwa już jednak prawie 25 lat. Pierwsze Solarisy Urbino pojawiły się we flocie przewoźnika w 1999 roku. Decyzja o zakupie Urbino 12 electric, jednego z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się pojazdów z bezemisyjnej oferty producenta, to istotny krok w kierunku zielonej transformacji Zduńskiej Woli.

Źródło: solarisbus.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz