Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy buduje nowe kogeneracyjne źródło ciepła

PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, oficjalnie przekazała plac budowy generalnemu wykonawcy – konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal. Nowa jednostka wytwórcza, zasilana paliwem gazowym, powstanie na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz II. Zakończenie całości prac zaplanowano na 2025 rok.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy buduje nowe kogeneracyjne źródło ciepła
Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy buduje nowe kogeneracyjne źródło ciepła [źródło: www.pgeenergiaciepla.pl]

Pod koniec 2022 roku została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji, zakładająca wykonanie w formule „pod klucz” projektu i zabudowy pięciu agregatów kogeneracyjnych, opartych na silnikach gazowych, o mocy łącznej 52,6 MWe oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej ponad 70 MWt, umożliwiających bezpieczną eksploatację i zapewnienie parametrów gwarantowanych. Jednocześnie Elektrociepłownia w Bydgoszczy otrzymała uprawomocnioną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a w marcu 2023 roku pozwolenie na budowę. 8 maja br. natomiast, formalnie przekazano plac budowy wykonawcy inwestycji. Budowa nowego źródła wytwarzania w Elektrociepłowni Bydgoszcz II to ważny etap, umożliwiający wyłączenie z eksploatacji kotłów węglowych.

Bydgoska elektrociepłownia sukcesywnie realizuje zaplanowane inwestycje, zgodnie z przyjętym przez Grupę PGE planem dekarbonizacji. Zakłada on całkowity udział paliw niskoemisyjnych w produkowanym przez naszą Spółkę cieple od 2030 roku – mówi Sebastian Wasilewski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy. – Budowa nowych jednostek wytwórczych w Bydgoszczy, zasilanych gazem ziemnym to bardzo ważne przedsięwzięcie, które zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszańców – dodał.

Inwestycja powstanie na terenie należącym do bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła, znajdującego się przy ulicy Energetycznej w Bydgoszczy – głównej jednostce wytwórczej elektrociepłowni. Wykonawcą inwestycji w Elektrociepłowni Bydgoszcz II, jest Konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal. Inwestycja zakończy się w I kwartale 2025 roku.

W PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy obecnie realizowana jest również budowa czterech wodnych kotłów gazowych o mocy 9,5 MWt każdy w Elektrociepłowni Bydgoszcz I, znajdującej się na bydgoskich Jachcicach. Ich zadaniem będzie produkcja ciepła na potrzeby ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej dla części mieszkańców Bydgoszczy. Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz