Reklama
http://www.multitherma.com/

Solaris prezentuje nowe inwestycje: Hala Magazynowa i Charging Park

W czwartek, 29 września, odbyło się oficjalne otwarcie dwóch inwestycji firmy Solaris Bus & Coach sp. z o.o.: nowej Hali Magazynowej oraz innowacyjnej stacji ładowania pojazdów bateryjnych Charging Park.

Solaris prezentuje nowe inwestycje: Hala Magazynowa i Charging Park
Solaris prezentuje nowe inwestycje: Hala Magazynowa i Charging Park

Solaris od wielu lat utrzymuje pozycję lidera w zakresie dostarczania nisko- i zeroemisyjnych rozwiązań komunikacyjnych do miast w całej Europie. Chcąc pozostawać w czołówce producentów mających realny wpływ na zieloną zmianę w transporcie publicznym, firma nieustannie inwestuje w dalszy rozwój. Pośród wielu innych inicjatyw, które zrealizowano w ostatnich miesiącach, dwie zasługują na szczególną uwagę: 10 000 m2 nowej powierzchni magazynowej, wyposażonej w najnowocześniejsze systemy i rozwiązania z zakresu logistyki oraz Charging Park, unikatowa stacja ładowania pojazdów bateryjnych.

W czwartek, 29 września, podczas oficjalnego otwarcia, na które zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych samorządów, partnerzy biznesowi oraz przedstawiciele mediów, zaprezentowane zostały dwie najnowsze inwestycje firmy Solaris. Zarówno nowa Hala Magazynowa, jak i Charging Park zostały zrealizowane bezpośrednio na terenie fabryki w Bolechowie pod Poznaniem, siedzibie głównej spółki.

Jako jednemu z największych pracodawców w województwie, szczególnie zależy nam na ciągłym doskonaleniu i optymalizacji rozwiązań w naszej fabryce. Naszym celem jest skuteczne wzmacnianie potencjału firmy i celne odpowiadanie na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynkowe. Dlatego też nieustannie inwestujemy w rozwój technologiczny naszych produktów i doskonalenie procesu produkcyjnego, a także w nowe technologie, które przyczyniają się do poprawy jakości miejsc pracy i wzrostu konkurencyjności naszego przedsiębiorstwa – powiedział dr inż. Dariusz Michalak, Wiceprezes Solaris Bus & Coach odpowiedzialny za obszary R&D, Zapewnienia Jakości i Zakupów.

Hala Magazynowa: kluczowa rola w łańcuchu dostaw

Nowa Hala Magazynowa zajmuje powierzchnię 10.000 m2. Powstała w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki Solaris i jest z nią połączona w zakresie infrastruktury drogowej oraz mediów. Nowe zaplecze magazynowe pełni kluczową rolę w łańcuchu dostaw części i podzespołów do produkcji autobusów oraz trolejbusów marki Solaris. Hala jest wyposażona w nowoczesny wielopoziomowy podest magazynowy z automatyczną linią przenośnikową. Blisko 25% całkowitej powierzchni Magazynu przeznaczono na pomieszczenia biurowe i socjalne. Na terenie całego obiektu zostały zaimplementowane zaawansowane systemy służące detekcji dymu, a urządzenia wykorzystywane w nowym Magazynie zostały wyposażone w specjalne osłony, które tłumią hałas powstały w wyniku codziennej działalności.

Nowy obiekt magazynowy ma wzmocniony dach, na którym zamontowane zostały 572 ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 260 kWp. Ponadto na terenie inwestycji stanęły stacje ładowania o mocy 80 kWp.

W planach jest również doposażenie w systemy fotowoltaiczne m.in. hali odbiorów i nowego obiektu serwisowego, a także montaż ogniw fotowoltaicznych na wiatach parkingowych.

Charging Park: centralne miejsce ładowania autobusów bateryjnych

Charging Park to innowacyjna, wielostanowiskowa stacja ładowania pojazdów bateryjnych: autobusów elektrycznych, autobusów wodorowych oraz trolejbusów. Inwestycja we własny Charging Park, czyli jedno centralne miejsce ładowania autobusów elektrycznych, to naturalny krok związany z dynamicznym rozwojem bezemisyjnej oferty Solarisa. Park powstał, aby umożliwić prezentowanie klientom nowatorskich rozwiązań stosowanych w procesach uzupełniania energii w autobusach Solaris. Charging Park posiada również drugą niezwykle istotną funkcję: umożliwi testowanie nowych technologii oraz funkcjonalności w procesach ładowania i rozładowywania produkowanych pojazdów bateryjnych. Na inwestycję składa się osiem stanowisk ładowania autobusów, mechanizmy pantografowe, wysepki do ładowania plug-in, odcinek sieci trolejbusowej, info-kiosk wyposażony w ekran LCD oraz pomieszczenie techniczne.

To pierwszy w Polsce park dwukierunkowy, czyli taki, który wspiera funkcjonalność Vehicle to Grid (V2G), dwukierunkowego przepływu energii między pojazdem a siecią elektroenergetyczną. Technologia ta pozwala na elastyczne ładowanie oraz rozładowywanie pojazdów. V2G umożliwia rozładowywanie pojazdów w celach testowych oraz wykorzystywanie ich jako mobilnych magazynów energii, co pozwala na bardziej ekonomiczne zarządzanie kosztami.

Na powierzchni 5.000 m2 parku zostały zainstalowane najnowocześniejsze systemy uzupełnienia energii od trzech dostawców: Medcom, Ekoenergetyka oraz ABB.

Pierwszy system ładowania zastosowany w Charging Park składa się z dwóch niezależnych ładowarek plug-in o mocy 150 kW, z których każda posiada funkcję V2G. To innowacyjne rozwiązanie zostało po raz pierwszy zrealizowane i dostarczone w pełnej funkcjonalności dwukierunkowej (ładowania i rozładowywania baterii autobusów) na rynek polski i jest jednym z pierwszych na rynku europejskim. Drugi z systemów to innowacyjna ładowarka z ośmioma punktami ładowań o mocy od 150 kW do 600 kW, która pozwala na równoczesne ładowanie trzech pojazdów. Obecnie ładowarka jest wyposażona w odbieraki umożliwiające współprace ze wszystkimi typami pantografów stosowanych przez Solaris (pantograf odwrócony, pantograf podnoszony i pantograf najazdowy). Dodatkowo ładowarka posiada trzy rozwiązania plug-in. Jeden z nich to chłodzone cieczą złącze plug-in HPC umożliwiające ładowanie mocą do 300 kW. Dwa pozostałe punkty plug-in umożliwiają ładowanie do 150 kW. Trzeci system ładowania zaimplementowany w parku jest oparty o czterowyjściową ładowarkę o łącznej mocy 360 kW, która umożliwia jednoczesne ładowanie dwóch autobusów z mocą do 150 kW lub w niedalekiej przyszłości jednego z mocą do 360 kW (tylko pantografy). Ładowarka ta obsługuje dwa wyjścia plug-in, pantograf podnoszony oraz pantograf odwrócony.

Podobnie jak Hala Magazynowa, tak i Charging Park wyposażony jest w rozbudowaną instalację fotowoltaiczną, co pozwoli na zwiększenie udziału energii odnawialnej w codziennym zapotrzebowaniu na energię całej fabryki.

Źródło: solarisbus.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz