Reklama
http://www.multitherma.com/

Polsko – amerykańska spółka rusza z recyklingiem baterii aut elektrycznych. Zakład powstanie w Zawierciu

Amerykańska firma Ascend Elements i polski Elemental Strategic Metals ruszają z wspólnym przedsięwzięciem w zakresie recyklingu akumulatorów wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych. Nowa spółka AE Elemental będzie właścicielem i operatorem nowo wybudowanego zaawansowanego zakładu recyklingu akumulatorów litowo-jonowych w Zawierciu w Polsce. Kolejny zakład planowany jest w środkowych Niemczech.

Polsko – amerykańska spółka rusza z recyklingiem baterii aut elektrycznych. Zakład powstanie w Zawierciu
Polsko – amerykańska spółka rusza z recyklingiem baterii aut elektrycznych. Zakład powstanie w Zawierciu

W Zawierciu akumulatory będą demontowane, rozładowywane i przetwarzane w celu uzyskania tzw. czarnej masy, którą można wykorzystać do wytworzenia nowych materiałów akumulatorowych. Zakład w Polsce będzie miał moc przerobową do 12 000 ton baterii rocznie, co według Ascend Elements odpowiada około 28 000 akumulatorów do samochodów elektrycznych. Planowana fabryka w środkowych Niemczech ma poddawać recyklingowi do 25 000 ton akumulatorów rocznie, co odpowiada około 58 000 akumulatorów elektrycznych.

Start za dwa lata

Zakład AE Elemental to ważny krok dla Ascend Elements. To nasz pierwszy w Europie zakład recyklingu akumulatorów na skalę komercyjną. Cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z Elemental Strategic Metals – powiedział Mike O’Kronley, dyrektor generalny Ascend Elements.

Ponadto partnerzy wspólnie zainwestują w ekstrakcję litu na dużą skalę (z uzyskanej czarnej masy). Budowa instalacji do pozyskania litu rocznie rozpocznie się jesienią 2024 r. Jej uruchomienie zaplanowano w 2026 r.

Nasza współpraca z Ascend Elements to coś więcej niż tylko strategiczny ruch w branży recyklingu akumulatorów. Chcemy zostać kluczowym graczem w branży materiałów do produkcji akumulatorów. Połączenie najnowocześniejszej technologii Ascend Elements z naszą wiedzą na temat recyklingu, dużą siecią zbiórki, platformą recyklingu i globalnym zasięgiem stawia AE Elemental w czołówce firm na tym rozwijającym się rynku – powiedział Paweł Jarski, dyrektor generalny Elemental Holding.

Elemental Strategic Metals jest częścią Grupy Elemental i zarządza dużym, nowoczesnym zakładem ekstrakcji wielu metali w Polsce, skupiającym się na odzyskiwaniu metali akumulatorowych i metali z grupy platynowców. Natomiast Ascend Elements z siedzibą w Westborough w stanie Massachusetts jest wiodącym dostawcą zrównoważonych rozwiązań materiałowych do akumulatorów o obiegu zamkniętym. Od recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych po produkcję na skalę komercyjną baterii litowo-jonowych.

Źródło: elektromobilni.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz