Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

1,2 miliarda złotych także na ogrzewanie i wentylację. Bezzwrotne dotacje z KPO

Ruszył program wsparcia dla branży hotelarskiej i gastronomicznej (HoReCa), która najbardziej ucierpiała podczas pandemii i mocno odczuwa rosnące ceny energii. Wysokość dotacji, można otrzymać nawet 90 procent dofinansowania, pozwala na montaż pomp ciepła oraz systemów wentylacji, a tym samym znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Specjaliści wskazują na korzyści z zastosowanie wentylacji z rekuperacją ciepła, co obniża potrzeby energetyczne obiektu.

1,2 miliarda złotych także na ogrzewanie i wentylację. Bezzwrotne dotacje z KPO
1,2 miliarda złotych także na ogrzewanie i wentylację. Bezzwrotne dotacje z KPO

 

Kwota dotacji pozwala stworzyć efektywny system ogrzewania, który pozwoli zaoszczędzić tysiące

Energia jest jednym z istotnych składników kosztów w branży HoReCa. Sektor zmaga się z wyzwaniem związanym z ich wzrostem, a rozwiązaniem, które może w wymierny sposób pomóc, jest inwestycja w system z pompami ciepła i rekuperacją. To olbrzymia szansa, by wdrożyć nowoczesne rozwiązania, które przez lata będą przynosiły korzyści w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie. Od wielu lat współpracujemy z branżą i możemy pochwalić się wieloma udanymi realizacjami. To pokazuje, że warto pomyśleć o skorzystaniu ze dostępnego wsparcia – mówi Wioletta Walczak, Inżynier Wsparcia Projektowego w Stiebel Eltron.

By skorzystać z programu przedsiębiorca (mikro, małych i średnie firmy) będzie zobowiązany wykazać spadek obrotów w latach 2020 lub 2021, na poziomie co najmniej 30 proc. liczony rok do roku. Wsparcie udzielane będzie w formie bezzwrotnych dotacji na poziomie do 90 proc. kosztów netto. Planowane efekty to modernizacja działalności ponad 2,5 tys. firm. Warunkiem otrzymania wsparcia jest prowadzenie działalności w granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Zakończenie inwestycji musi odbyć się w ciągu 12 miesięcy, a datą graniczną jest 31 stycznia 2026 roku.

Maksymalna przewidziana kwota dotacji, 540 tys. złotych netto, pozwala sfinansować stworzenie efektywnego systemu grzewczo-wentylacyjnego opartego o pompy ciepła i wentylację z rekuperacją.

Wioletta Walczak inzynier wsparcia projektowego Stiebel Eltron 002

Zastosowanie wentylacji z rekuperacją ciepła sprawia, że obniżamy potrzeby energetyczne obiektu, ponieważ znaczna część ciepła jest dzięki niej zatrzymywana w jego wnętrzu. To oznacza, że dla zapewnienia pożądanych warunków możemy zastosować pompę o mniejszej mocy, co z kolei ma znaczenie w końcowym bilansie nakładów na inwestycję do zysków z niej. Założenia programu dają duże możliwości działania, a uwzględniając co najmniej kilkunastoletni okres użytkowania urządzeń, możemy się spodziewać korzyści znacząco przewyższających poniesione koszty – komentuje Wioletta Walczak.

Wentylacja decentralna w modernizowanych budynkach

Co ważne systemy wentylacji decentralnej można stosować w budynkach modernizowanych. To rozwiązanie, które z powodzeniem sprawdzi się w mniejszych i większych pomieszczeniach, gdy dobierzemy typ urządzenia do wymaganego dla danego pomieszczenia strumienia wentylacyjnego. Zakres ich wydajności jest zróżnicowany. Od poziomu 70m3/h, który będzie wystarczający dla pokoi hotelowych, aż po 870 m3/h, co z kolei będzie odpowiadać potrzebom dużych sal np. restauracyjnych lub konferencyjnych. Decentralne systemy wentylacyjne pozwalają odzyskać nawet 89 proc. energii cieplnej z odprowadzanego powietrza i poprawiają jego jakość. Ich montaż nie wymaga generalnego remontu, w tym rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych, a co za tym idzie wykonania sufitu podwieszanego lub całkowitej wymiany podłóg. Dzięki temu tego typu wentylacja jest łatwiejsza i znacznie szybsza w montażu.

Zajmuje to naprawdę niewiele czasu, choć prowadzone prace są głośne i pylące ze względu na wykonanie przewiertów przez ściany zewnętrzne. Z kolei montaż powietrznych pomp ciepła może zająć kilka dni, jednak prace dotyczą głównie pomieszczeń technicznych – maszynowni, co nie powinno istotnie zakłócać funkcjonowania obiektu – wyjaśnia Wioletta Walczak.

Prostota montażu wentylacja decentralnej i powietrznych pomp ciepła oznacza również mniejsze koszty i pozwala zmieścić się we wskazanej maksymalnej kwocie dotacji. Nieco inaczej, jak wskazuje ekspertka, sytuacja wygląda w przypadku gruntowych pomp ciepła.

Planując system grzewczy w oparciu o ten rodzaj pomp musimy uwzględnić koszt odwiertów, co może sprawić, że skala inwestycji w przypadku dużych obiektów przekroczy wskazane w programie maksymalne wartości dofinansowania. Choć może to stać na przeszkodzie by zmieścić się w budżecie z rekuperacją, jednak wobec możliwości uzyskania refundacji na poziomie nawet 540 tys. i tak warto pomyśleć o podobnym rozwiązaniu – wskazuje ekspertka Stiebel Eltron.

Żywotność gruntowych pomp ciepła jest dłuższa, co wynika ze stabilnej pracy urządzenia przez cały rok – temperatura gruntu w ciągu roku jest względnie stała, w przeciwieństwie do zmienności temperatur powietrza zewnętrznego. Dodatkowo koszty eksploatacyjne są w ich przypadku niższe w porównaniu do pompy powietrznej.

Pompa gruntowa pracuje w trybie monowalentnym, czyli bez konieczności stosowania grzałek elektrycznych przy niskich temperaturach zewnętrznych. W wydłużonym okresie użytkowania wyższe koszty inwestycji powinny zwrócić się z nawiązką. Dodatkowo pompa gruntowa jest montowana wewnątrz obiektu, a zatem oszczędzamy przestrzeń i nie musimy ingerować w aranżację terenu, oczywiści poza etapem wykonania odwiertów. Tryb jej pracy jest bardzo cichy, więc montaż wewnątrz nie stanowi przeszkody – wyjaśnia Wioletta Walczak.

Eksperci oferują pomoc przy opracowaniu wniosków

Jednostką wspierającą realizację programu inwestycji jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Instrument będzie wdrażany za pośrednictwem regionalnych operatorów, którzy będą odpowiedzialni za wybór dofinansowanych projektów.

Przedsiębiorcom obawiającym się trudności z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie lub tym, którzy cierpią na brak czasu nasi specjaliści pomogą w jego sporządzeniu. Oczywiście punktem wyjścia będzie przygotowanie szczegółowego zakresu inwestycji. Dobór urządzeń, wycena, projekt instalacji i jej montaż mają kluczowe znaczenie. By skorzystać z pomocy fachowców wystarczy zgłosić się poprzez formularz kontaktowy, który jest dostępny na naszej stronie – podsumowuje Wioletta Walczak z Stiebel Eltron.

Osrodek wypoczynkowy Swarzenko ogrzewaja pompy ciepla STE 2 002

Warzenko – inwestycja na lata

Ośrodek Turystyczny Warzenko, zlokalizowany w pobliżu Trójmiasta, jest obiektem, w którym ogrzewanie zapewnione jest dzięki pompom ciepła. Zarządzający nim Caritas zapewnia w placówce opiekę osobom z niepełnosprawnościami, wymagającym dodatkowego nadzoru oraz dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych. Obiekt pełni też funkcje hotelowe. W dwóch budynkach z lat 70. i jednym wybudowanym kilka lat temu zastosowano pompy ciepła Stiebel Eltron HPA-O 13 Premium typu monoblok w układzie kaskadowym oraz zbiornik buforowy o pojemności 400 litrów, dwa zasobniki ciepłej wody użytkowej o pojemności 500 litrów każdy i automatykę zarządzającą całym systemem. Zapewniają one ogrzewanie, chłodzenie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W pomieszczeniach hotelowych ogrzewanie i chłodzenie odbywa się płaszczyznowo (poprzez instalację ogrzewania podłogowego). Sala konferencyjna ogrzewana i chłodzona jest w ten sam sposób, a dodatkowo posiada centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła.

Więcej na: stiebel-eltron.pl

STIEBEL ELTRON POLSKA SP Z O O
Działkowa 2
02-234 Warszawa
tel. 223956716
www:stiebel-eltron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz