Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Łomża otrzyma dofinansowanie na elektryczne autobusy

Nowe pasażerskie autobusy elektryczne już wkrótce wyjadą na ulice Łomży. Miasto otrzyma 8,4 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup elektryków w ramach projektu pn. Rozwój zielonego transportu publicznego w Łomży.

Łomża otrzyma dofinansowanie na elektryczne autobusy
Łomża otrzyma dofinansowanie na elektryczne autobusy Źródło: gov.pl

Dofinansowane działanie pozwoli nie tylko na zakup samochodów, ale również na zatrudnienie oraz przeszkolenie zespołu obsługi technicznej.

 

4 ciche, 10-metrowe elektryki miejskie pojawią się na ulicach Łomży w 2024 r. Dla wygody pasażerów zakupione pojazdy będą niskopodłogowe. Będą mogły przewozić do 60 osób, a na jednym cyklu ładowania przejechać blisko 200 km. Autobusy będą w pełni nowoczesne. Oprócz klimatyzacji wyposażone zostaną w rampę i stanowiska dla wózków dziecięcych oraz wózków inwalidzkich, a także w funkcję tzw. przyklęku (dodatkowego obniżania strony, od której wsiadają pasażerowie), co umożliwi łatwiejsze podróżowanie osobom z niepełnosprawnościami, powoli się poruszających, lub starszych. Planowany roczny przebieg zakupionych autobusów zasilanych z baterii to minimum 120 tys. km/rok.

Wprowadzenie pojazdów do ruchu będzie miało walor antysmogowy. Pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, w efekcie zredukuje także emisję tlenków azotu oraz pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów.

W całości inwestycja Miasta Łomża będzie kosztowała 13 mln zł. Dofinansowanie ze środków krajowych zostanie uruchomione w ramach programu Zielony Transport Publiczny.

Umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia podpisali 3 października br. w Łomży Wiceprezes Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz