Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Na ferie elektrykiem? Przygotuj się zanim wyruszysz!

Zimowe ferie właśnie ruszają. To świetny czas na spędzenie wolnego czasu w górach. Jeśli jednak planujesz wyjazd samochodem elektrycznym, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby podróż była bezpieczna i komfortowa.

Na ferie elektrykiem? Przygotuj się zanim wyruszysz!
Na ferie elektrykiem? Przygotuj się zanim wyruszysz!

Zima to nie przeszkoda w użytkowaniu samochodów elektrycznych, ale warto pamiętać, że w niskich temperaturach ich zasięg może się zmniejszyć. Jednak to tylko uproszczenie, ponieważ zasięg zależy m.in. od rodzaju zastosowanych akumulatorów. Litowo-jonowe warianty, które dominują w samochodach elektrycznych, najlepiej pracują w zakresie od około 10 do 30 stopni Celsjusza. Jeśli jest ona większa, chłodzenie jest niewydajne, a więc wydajność akumulatora spada. Jeśli jest za zimno i akumulator nie może się dogrzać, wydajność, a więc i zasięg auta, także spada.

Dlatego jeśli planujesz dłuższy wyjazd samochodem elektrycznym w zimie, warto wcześniej sprawdzić, gdzie na trasie znajdują się stacje ładowania. W miarę rozwoju infrastruktury ładowania zasięg elektrycznych samochodów staje się coraz mniejszym problemem. Tym bardziej, że równolegle do floty pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się również sieć ładowarek. Pod koniec listopada 2023 r. w Polsce funkcjonowało 5829 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych (3277 stacji). 25% z nich stanowiły szybkie punkty ładowania prądem stałym (DC), a 75% – wolne punkty prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Zaplanuj podróż

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów warto zawczasu zaplanować trasę. Jest to jeden z ważniejszych elementów w podróżowania pojazdem elektrycznym. Do tego celu można wykorzystać kilka opcji. Wśród nich wymienić można aplikację EV Klub Polska, PlugShare, A Better Routeplanner (ABRP), dedykowane aplikacje operatorów stacji ładowania (GreenWay, Shell Recharge, Orlen itd.) czy producentów pojazdów.

Sprawdź pogodę zanim ruszysz w drogę

W planowaniu trasy ważnym punktem jest również sprawdzenie pogody. Jeżeli na trasie czekają nas obfite opady śniegu lub siarczyste mrozy zaplanujmy wyjazd wcześniej oraz podładujmy samochód na tyle by założony pierwszy postój osiągnąć bez żadnych komplikacji.

Przygotuj pojazd

Jeśli kierowca elektrycznego pojazdu obiera za punkt podróży rejony górskie, to najważniejsze, o czym powinien pamiętać to … zimowe opony. Poza faktem, że w niektórych krajach Europy są one obligatoryjne, to za ich stosowaniem przemawia fakt ich skuteczności. Potwierdzają to testy, które przeprowadził m.in. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) dla opony premium: zimowe, całoroczne i letnie (podczas testów użyto urządzenia Datron – służącego do precyzyjnego mierzenia dynamiki pojazdu oraz drogi hamowania). Próby jednoznacznie wykazały, że ogumienie zimowe premium zapewnia najkrótszą drogę hamowania i jest bezkonkurencyjne w porównaniu z oponą całoroczną czy letnią. Opona zimowa premium potrzebowała 51 metrów do zahamowania, całoroczna 64 metry, podczas gdy letnia zatrzymała się dopiero po dystansie 108 metrów. Z tego względu przy wyborze opon do samochodu nie powinno się oszczędzać i wybierać markowe produkty. Ogumienie dobrane do pory roku to gwarancja bezpiecznej podróży. W przypadku samochodów elektrycznych, legitymujących się przeważnie dużą masą, wysoką mocą i wysokim momentem obrotowym, ten parametr nabiera szczególnego znaczenia.

W trasie odpoczywamy i się ładujemy

Planuj regularne przerwy na odpoczynek, zwłaszcza podczas dłuższych tras. Jazda w zimowych warunkach może być bardziej męcząca dla kierowcy. Biorąc pod uwagę segment pojazdu, można przyjąć, że popularny samochód elektryczny wyposażony w akumulator o pojemności 60-75 kWh pozwala na pokonanie dystansu na poziomie 300-350 km. Dlatego planując przerwę na ładowanie warto zawczasu wybrać miejsca posiadające infrastrukturę dodatkową jak knajpy czy restaurację. Będzie to dobry czas na odpoczynek i naładowanie pojazdu.

Źródło: elektromobilni.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz