Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Kotły gazowe wracają do gry

Napięta sytuacja geopolityczna i związana z nią niepewność sprawiła, że kotły gazowe przez jakiś czas przeżywały spadek popularności. Obecnie jednak ta tendencja zdaje się odwracać – o czym świadczą między innymi dane programu Czyste Powietrze. Bezpieczeństwo inwestycji, stosunkowo niskie koszty zakupu i eksploatacji – to czynniki, które przekonują wielu konsumentów, by wybrać właśnie to źródło ciepła.

Kotły gazowe wracają do gry
Kotły gazowe wracają do gry

Kotły najchętniej wybierane w programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze wciąż trwa, wspierając konsumentów w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne. Kotły kondensacyjne są dotychczas najczęstszym wyborem wśród wnioskodawców. 36% z nich zadeklarowało chęć zainwestowania właśnie w to źródło ciepła. Dla porównania – na powietrzne pompy ciepła zdecydowało się 30% wnioskujących. Na trzecim miejscu uplasowały się kotły na biomasę, o które zawnioskowało niespełna 19% osób zainteresowanych dotacjami.

2 2

W duecie

Często słyszy się komentarze na temat zakazu stosowania kotłów gazowych. Nie są one jednak w pełni zgodne z prawdą, ponieważ urządzenia te będą mogły nadal funkcjonować jako dodatkowe źródło ciepła, na przykład – w połączeniu z pompą ciepła. Taki model ogrzewania to bezpieczne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć się na przykład przed przerwą w dostawie prądu czy nagłym wzrostem cen energii elektrycznej. W świetle podwyżek, które obserwowaliśmy w ostatnim czasie, coraz więcej ekspertów rekomenduje instalację systemów hybrydowych jako recepty na jak największą niezależność od czynników zewnętrznych.

Nie tylko dla domów jednorodzinnych

Z dofinansowania mogą korzystać nie tylko właściciele domów jednorodzinnych. Przewidziane zostało również wsparcie dla lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Tego typu dotacje przewiduje program Ciepłe Mieszkanie. Niedawno inicjatywa powróciła w nowej odsłonie.

Urządzenia dużej mocy

W wymianę starych, nieefektywnych urządzeń na nowoczesne kotły dużej mocy decydują się także spółdzielnie mieszkaniowe, które dzięki temu mogą uniezależnić się od cen energii z miejskich ciepłowni, a co za tym idzie – obniżyć rachunki za ogrzewanie.

3

Okiem ekspertki

Jaka przyszłość czeka kotły gazowe? Czy warto w nie inwestować?

Kotły kondensacyjne to bezpieczna inwestycja. Przede wszystkim – pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie (na przykład, jeśli rezygnujemy z tak zwanego „kopciucha” i opalania węglem). Co więcej, zakup samego urządzenia również wiąże się z niższymi kosztami niż na przykład zakup pompy ciepła. Kotły kondensacyjne, jeśli pamiętamy o przeglądach i ich odpowiedniej konserwacji, mogą służyć przez lata. Nawet w przypadku wprowadzenia zakazu ich stosowania jako samodzielnego źródła ciepła, doskonale sprawdzą się jako część hybrydowego systemu ogrzewania, na przykład razem z pompą ciepła – wyjaśnia Żaneta Lisowska, kierownik działu marketingu firmy Termet S. A.

Reasumując – mimo wielu fake newsów na temat całkowitego stosowania kotłów – nie trzeba obawiać się inwestycji w te urządzenia. Są dobrą i ekonomiczną alternatywą dla „kopciuchów”, ich zakup wciąż jest dofinansowywany, a koszty eksploatacji – stosunkowo niskie.

Więcej: TERMET S.A.

Długa 13
58-160 Świebodzice
tel. +48 74 85 60 801
email: [email protected]
www: termet.com.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz