Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Ewolucyjne ładowanie ciężkich pojazdów elektrycznych

ABB przedstawiła nową szafę mocy, która usprawni elektryfikację transportu i logistyki. Za projekt tego rozwiązania do ładowania ciężkich pojazdów odpowiada m.in. zespół ABB w Krakowie. HVC360 będzie dostępne na rynkach europejskich oraz w USA i w Kanadzie we wrześniu 2023 r. Autobusy i samochody ciężarowe stanowią jedynie 4% wszystkich pojazdów, jednak odpowiadają za 40% globalnych emisji w transporcie.

Ewolucyjne ładowanie ciężkich pojazdów elektrycznych
Ewolucyjne ładowanie ciężkich pojazdów elektrycznych [źródło: www.elektromobilni.pl]

 

 

Krakowski wątek

Koncern technologiczny ABB ujawnił szczegóły swojej nowej technologii do ładowania pojazdów ciężkich. Rozwiązanie o nazwie HVC360 pozwala ładować z maksymalną mocą 360 kW. Moc można rozdzielić na nawet cztery punkty ładowania znajdujące się w odległości do 100 metrów od szafy mocy. Za rozwój i wdrożenie produktu odpowiada zespół inżynierów i naukowców z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie we współpracy z zespołami ABB E-mobility z innych krajów. Polacy byli zaangażowani m.in. w prace inżynieryjne, dostosowanie oprogramowania, integrację z innymi produktami, testowanie i weryfikację rozwiązań, a także pilotażowe wdrożenia.

Maksimum mocy na małej przestrzeni

W HVC360 zamknięto maksimum mocy na małej przestrzeni. Rozwiązanie pozwoli na szybkie doładowanie baterii we wszystkich standardach, a w ciągu godziny na pełne naładowanie baterii o pojemności 360kWh. Z perspektywy operatora to sprawniejsza logistyka i szybszy, bardziej niezawodny transport publiczny. Cieszę się, że istotny wkład w stworzenie produktu, który będzie sprzedawany na wielu rynkach świata, mają polscy inżynierowie i naukowcy – powiedział Krzysztof Marat, dyrektor ds. rozwoju rynku elektromobilności w ABB w Polsce.

Potrzebna mocniejsza infrastruktura ładowania

Rosnąca liczba publicznych stacji do ładowania (na koniec marca według Licznika elektromobilności PSPA w Polsce było 2768 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych – 5440 punktów przyp. red) to dobra informacja dla kierowców samochodów elektrycznych, ale nie zmienia ona sytuacji posiadaczy ciężkich pojazdów z napędem bateryjnym, którzy potrzebują o wiele „mocniejszej” infrastruktury. Tym bardziej, że autobusy i ciężarówki stanowią zaledwie 4% wszystkich pojazdów na świecie, a odpowiadają za 40% emisji w transporcie, więc elektryfikacja całych flot przyspieszyłaby proces dekarbonizacji.

Rośnie zapotrzebowanie na pojazdy ciężkie

W 2022 roku na świecie sprzedano niecałe 66 tys. e-busów, co stanowi około 4,5% wszystkich sprzedanych autobusów. Jednak udział e-busów w rynku szybko rośnie. Popyt na takie pojazdy w Indiach jest większy niż łączne zapotrzebowanie w USA i Europie. Wyjątkowa w tym sektorze jest pozycja Chin, w których jeździ 98% wszystkich elektrycznych autobusów.

HVC360 zajmuje 50% mniej miejsca niż stacje starszej generacji, wymaga też mniej okablowania AC. Jednocześnie funkcja dynamicznego ładowania umożliwi racjonalny „rozdział” mocy do poszczególnych stacji w zależności od liczby podłączonych pojazdów lub ich parametrów.

Innym przykładem globalnego potencjału nowego rozwiązania jest branża transportowa. W 2022 r. na całym świecie sprzedano prawie 60 tys. elektrycznych samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności, co stanowi zaledwie 1,2% całego rynku samochodów ciężarowych. Jednak szacuje się, że globalna sprzedaż e-trucków przekroczy 1,1 mln sztuk rocznie do końca dekady. Taki szybki wzrost jest niezbędny z perspektywy ambitnych celów klimatycznych wielu krajów świata, ale można go osiągnąć tylko przy odpowiedniej dostępności elastycznej infrastruktury do ładowania, zarówno na trasie, jak i na zajezdniach.

Elastyczne globalne rozwiązanie

Dostępność oznacza łatwą adaptację urządzenia do zmieniających się wymagań i uwarunkowań. Równie istotne jak sam sprzęt są więc usługi wsparcia, które zwiększają funkcjonalność rozwiązania. W tym przypadku HVC360 będzie mogło korzystać z oprogramowania m.in. do zdalnego monitoringu, zarządzania energią i szybkiej instalacji.

To prawdziwie globalne rozwiązane, elastyczne i zgodne ze specyfikacjami wielu producentów OEM. Elektryfikacja pojazdów ciężkich przyspiesza. Możemy pomóc przedsiębiorstwom w zmniejszaniu emisji i kosztów eksploatacji, odpowiadając na ich szybko zmieniające się potrzeby – powiedział Chris Nordh, dyrektor ds. flot i tranzytu w biznesie ABB E-mobility.

Źródło: elektromobilni.pl 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz