Reklama
http://www.multitherma.com/

Zawór mieszający w instalacji z kotłem olejowym

Kotły olejowe to nowoczesne, choć stosunkowo mało popularne w Polsce źródła ciepła. W instalacjach z kotłami na olej opałowy doskonale radzą sobie zawory mieszające, znane instalatorom z innych systemów grzewczych (np. gazowych czy stałopalnych).

Zawór mieszający w instalacji z kotłem olejowym
Zawór mieszający w instalacji z kotłem olejowym

Warto zadbać o odpowiednie elementy armatury grzewczej, które pozytywnie wpłyną na eksploatację tego źródła ciepła. Ciekawym, wytrzymałym i precyzyjnym rozwiązaniem są zawory mieszające ESBE serii VRG130, które odpowiadają za mieszanie strumienia wody i zabezpieczenie kotła na olej opałowy.

Rys1 instalacja kociol olejowy 002
Rys. 1 Instalacja grzejnikowa z kotłem na olej opałowy, zaworem 3-drogowym i sterownikiem

Precyzja i wydajność
Zawory mieszające wykonują dobrze swoją pracę tylko wtedy, jeśli współpracują z siłownikami lub sterownikami zintegrowanymi z siłownikami. Najprostszym wyborem są sterowniki temperatury wewnętrznej serii CRB200, jednak można je rozbudować do wersji oferujących bardziej zaawansowane funkcje.

Zawory mieszające serii VRG mają różne rodzaje i wielkości przyłączy, dzięki czemu można dopasować je do różnych typów instalacji. Dokładność regulacji wynika z parametrów, konstrukcji tychże zaworów, a także doskonałej współpracy ze sterownikami. Takie połączenie bezpośrednio przekłada się na energooszczędność instalacji. Obecnie instalacje olejowe mogą być w pełni zautomatyzowane.

Ważna odporność
Instalacja grzewcza na olej opałowy jest stosunkowo prosta w obsłudze i eksploatacji. Użytkownik kupuje olej opałowy w zależności od zapotrzebowania (najczęściej raz lub dwa razy do roku), a dzięki odpowiedniemu sterowaniu łatwo uzyskuje wymagany komfort temperaturowy. Coraz więcej inwestorów decyduje się na rozszerzenie lub dywersyfikację swoich źródeł ciepła w domu (np. kocioł na olej opałowy i kolektory słoneczne). Na rynku dostępne są kotły olejowe, które mogą odpowiadać za ogrzewanie domu, jak i takie, które przygotowują ciepłą wodę użytkową.

Jak powszechnie wiadomo, duża wytrzymałość na korozję pozwala zachować wyższą sprawność instalacji przed wiele lat. W tym celu wspomniane w powyższym przykładzie zawory mieszające są wytwarzane z mosiądzu odpornego na odcynkowanie.

Źródło: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz