Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Najważniejsze rodzaje i parametry zaworów termostatycznych

Zawory termostatyczne należą do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych zarówno w mniejszych domowych instalacjach, jak i większych budynkach mieszkalnych. Działają one w oparciu o pracę termostatu i nie wymagają stosowania elektrycznego siłownika. Jakie są najważniejsze rodzaje i parametry tych zaworów?

Najważniejsze rodzaje i parametry zaworów termostatycznych Fot. TERWAT
Najważniejsze rodzaje i parametry zaworów termostatycznych Fot. TERWAT

Zawory termostatyczne są dostępne w wersji 3-drogowej. Najczęściej są one wykonane z mosiądzu odpornego na korozję i wysokie temperatury medium (w zależności od modelu może ona chwilowo wynosić od +100 °C do +120 °C). Niektóre wersje zaworów serii VTA320 są bezołowiowe.

1 5
Rys. 1 Przykład zaworów ESBE VTA322 i VTA372

1.Rodzaj źródła ciepła / typu instalacji

Zawory termostatyczne sprawdzają się w różnych typach instalacji. W zależności od źródła ciepła można je podzielić na:

  • Termostatyczne zawory mieszające – dla instalacji grzewczych (zasilanych np. pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na paliwo stałe) i CWU,
  • Termostatyczne zawory mieszające dla ogrzewania słonecznego – dla instalacji wyposażonych w kolektory słoneczne,
  • Zawory termostatyczne – dla instalacji na paliwo stałe (w tym przypadku modele dla instalacji pracujących z większymi kotłami są wykonane z żeliwa sferoidalnego).

Zawory termostatyczne mogą stanowić też część (prefabrykowany komponent) większych urządzeń, na przykład:

  • Zestawów słonecznych – dla instalacji z kolektorami słonecznymi,
  • Termoregulatorów – dla instalacji na paliwo stałe,
  • Grup pompowych – najczęściej dla instalacji grzewczych wyposażonych w kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe lub inne źródła ciepła.
2 2
Rys. 2 Przykład termoregulatora ESBE serii LTC300, który składa się m.in. z zaworu termostatycznego i pompy

2. Wartość Kvs

Najważniejszym kryterium doboru zaworów termostatycznych jest wartość Kvs. Jest to kryterium, które bywa często pomijane na rzecz wielkości (rozmiaru) przyłącza. Niektórzy producenci (na przykład firma ESBE) podają szacowane wartości Kvs dla danej liczby osób w gospodarstwie domowym lub powierzchni ogrzewania podłogowego.

3
Rys. 3 Szacowana wartość Kvs termostatycznego zaworu mieszającego w oparciu o liczbę osób w gospodarstwie domowym

Z kolei poniższa tabela przedstawia możliwy obsługiwany zakres powierzchni ogrzewania podłogowego dla termostatycznych zaworów mieszających serii VTA370 i VTA570.

4 3
Rys. 4 Szacowana wartość Kvs termostatycznego zaworów mieszających serii VTA370/570 dla ogrzewania podłogowego przy następujących założeniach: q = 55W/m2; Δt = 5K; Δp = 3-15kPa

3.Rozmiar i rodzaj przyłącza

Kolejnymi ważnymi parametrami zaworów termostatycznych są wielkość (rozmiar) i rodzaj przyłącza. W termostatycznych zaworach mieszających rozmiar przyłącza jest zazwyczaj wyrażony w calach (dla gwintu wewnętrznego lub gwintu zewnętrznego) lub w milimetrach (dla złączki zaciskowej, co stanowi bardzo rzadki przypadek).

5
Rys. 5 Tabela pozwalająca przeliczyć rozmiar przyłącza podany w calach lub mm na rozmiar DN przyłącza

4.Parametry temperaturowe

Inne ważne parametry zaworów termostatycznych dotyczą obsługiwanych przez nie wartości temperatur:

  • Zakresu temperatur – dla termostatycznych zaworów mieszających (należy pamiętać, że nie jest ona równa wartości temperatury na wyjściu z zaworu),
  • Temperatury otwarcia – dla zaworów temperaturowych,
  • Stabilności temperatury (dla zaworów temperaturowych, która wynosi ± 4°C przy spełnieniu określonych założeń dotyczących temperatury gorącej wody z głównego obiegu, temperatury zmieszania, temperatury powrotu i wody zmieszanej). W zależności od serii modelu zaworu termostatycznego wartość stabilności temperatury jest różna (w przypadku serii VTA330 wynosi tylko ± 1°C).

W większości przypadków zawory termostatyczne nie wymagają konserwacji. W razie potrzeby można je serwisować. Do zaworów termostatycznych w częściach zapasowych dostępne są wkładki zaworu wraz z termostatem. Należy jednak pamiętać, że zawsze przed przystąpienie do czynności serwisowych wymagane przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, więc należy upewnić się, czy dopływ wody do instalacji jest zamknięty. Wszelkie informacje dotyczące serwisowania lub poprawnej eksploatacji dostępne są w instrukcji obsługi dołączonej wraz z produktem, lub na stronie internetowej producenta.

Kontakt:

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.

ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz