Reklama
https://h2poland.com.pl/

Kolektory słoneczne w instalacji na paliwo stałe

Wielu inwestorów korzysta z kolektorów słonecznych jako dodatkowego źródła energii. Zdarza się, że są one również elementem instalacji z kotłem na paliwo stałe. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kolektory słoneczne w instalacji na paliwo stałe
Kolektory słoneczne w instalacji na paliwo stałe

Pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej z kotła na paliwo stałe i kolektorów słonecznych nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem, jednak warto przyjrzeć mu się z bliska. Kotły stałopalne, które najczęściej wykorzystywane są w takich instalacjach to kotły na pellet, ekogroszek lub biomasę. W ciepłym słonecznym okresie głównym źródłem ciepła są najczęściej kolektory słoneczne z uwagi na małe zapotrzebowanie energii cieplnej przez użytkowników, podczas gdy w pochmurne dni, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, znacznie częściej uruchamiany jest kocioł na paliwo stałe.

Reklama
oknonet.pl

Aby system grzewczy pracował prawidłowo, potrzebuje odpowiedniego sterownika. Regulator pozwala ustawić maksymalną temperaturę ciepłej wody z określoną histerezą. Przykładowy, ideowy schemat instalacji z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi wygląda następująco:

3 1
Rys. 1 Kompleksowe ogrzewanie paliwem stałym z układem ciepłej wody użytkowej i instalacją solarną

Należy zwrócić uwagę, że oprócz sterownika (4 lub 5) i zbiornika akumulacyjnego, w instalacji zamontowano również następujące zawory i urządzenia:

1 – Wykonany z żeliwa sferoidalnego zawór temperaturowy serii VTC500,  którego zadaniem jest ochrona kotła na paliwo stałe przed zbyt niską temperaturą wody powrotnej. Zawór jest dostępny w rozmiarach od DN25 do DN32 z gwintem wewnętrznym lub gwintem zewnętrznym.

2 – Miarkownik ciągu serii ATA200 wyposażony jest w głowicę termostatyczną (zakres 35-90°C) i dostosowuje stopień przymknięcia otworu wentylacyjnego kotła za pomocą dźwigni i łańcucha, w konsekwencji podając do komory paleniskowej optymalną ilość świeżego powietrza potrzebnego do procesu spalania.

3 – 4 drogowy biwalentny zawór mieszający serii VRB140 pozwalający określić priorytet ładowania zbiornika akumulacyjnego.

6 – Funkcjonalny termostatyczny zawór mieszający serii VTA320, 520 będący formą zabezpieczenia użytkownika przed zbyt wysoką wartością temperatury wody w punkcie poboru.

7 – Zawór bezpieczeństwa, który chroni instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.

2 2
product

Powyższy schemat to schemat ideowy, dlatego montaż zaworów i urządzeń w każdej instalacji tego typu powinien odbywać się zawsze zgodnie z aktualnymi normami technicznymi i lokalnymi przepisami.

Źródło: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz