Reklama
http://www.multitherma.com/

Termostatyczne ciepło z podłogi – 4 błędy

Termostatyczny zawór mieszający odpowiada za regulację stałotemperaturową wody doprowadzanej do ogrzewania podłogowego. By dobrze spełniał on swoje zadanie, powinien być właściwie dobrany do instalacji. Według jakich zasad należy postępować i jakich błędów powinno się unikać?

Termostatyczne ciepło z podłogi – 4 błędy
Termostatyczne ciepło z podłogi – 4 błędy

Termostatyczny zawór mieszający (np. ESBE serii VTA570) może być stosowany w jedno- lub wielostrefowym ogrzewaniu podłogowym. Regulacja strumienia wody odbywa się w tym zaworze na dwóch przyłączach. Podstawowe błędy czyhające na etapie projektowania, doboru i montażu tego zaworu prezentują się następująco:

  • Nieznana powierzchnia podłogi

Termostatyczny zawór mieszający ESBE serii VTA570 może być wykorzystywany do ogrzewania podłogi w dużym budynku mieszkalnym o powierzchni grzewczej powyżej 100 mkw. W mniejszych lub średnich obiegach ogrzewania podłogowego „duży” zawór będzie pracował nieefektywnie. Alternatywnym wyborem dla mniejszych powierzchni grzewczych będą inne modele serii VTA.

Powierzchnia VTA 002
Rys. 1 Termostatyczny zawór mieszający ESBE serii VTA570 oraz inne zawory tej serii a wielkość powiwerzchni grzewczej
  • Nieprawidłowa wartość Kvs

Złotą zasadą doboru termostatycznego zaworu mieszającego do instalacji jest dobór pod względem:

  • wielkości przyłącza,
  • współczynnika Kvs (bardzo ważny aspekt),
  • zakresu temperatury.

Współczynnik Kvs to miara wspomnianej w pkt. 1 przepustowości zaworu. Odpowiada on wielkości przepływu wody w ciągu jednej godziny przez zawór przy spadku ciśnienia na zaworze o 1 bar. Dla zaworu ESBE VTA570 wartość Kvs może wynosić 4,3 m3/h lub 4,8 m3/h. Zawory obsługujące mniejsze „podłogówki” mają mniejsze wartości Kvs, a większe – większe wartości Kvs.

  • Niewłaściwy montaż

Montaż termostatycznego zaworu mieszającego jest prosty. Na korpusie każdego zaworu znajduje się kolorowa naklejka, która ułatwia prawidłowy montaż zaworu. Czerwony strumień wskazuje port dla wody ciepłej, niebieski strumień – dla wody zimnej, a połączenie czerwonego i niebieskiego strumienia – dla wody zmieszanej.

Prod VTA572 verA issueA hr 002
Rys. 2 Oznaczenie strumienia wody na zaworze ESBE serii VTA50
  • Brak potrzebnej konserwacji

Termostatyczny zawór mieszający jest wykonany z mosiądzu odpornego na korozję i zasadniczo nie wymaga konserwacji. Jeżeli woda w systemie grzewczym jest zbyt zanieczyszczona lub twarda, zawór może wymagać czyszczenia. Warto pamiętać, że kamień może doprowadzić również do uszkodzenia innych elementów „podłogówki”. Jeżeli zawór serii VTA trzeba poddać konserwacji, nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi. Pomocna w montażu i konserwacji jest również instrukcja obsługi.

Źródło: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz