Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Stolarka okienna a niska efektywność energetyczna

Wysłużona stolarka okienna w starym budynku często jest przyczyną jego niskiej efektywności energetycznej. Wymieniając okna, skutecznie zapobiegniemy ucieczce ciepła tą drogą.

Stolarka okienna a niska efektywność energetyczna
Stolarka okienna a niska efektywność energetyczna [Źródło: soudal.pl]

Stare okna mogą cechować się wysokimi walorami estetycznymi, jeżeli jednak nie chronią przed chłodem i hałasem, to należy pomyśleć o ich wymianie. Straty energii cieplnej, jakie generowane są przez nieszczelne okna, oznaczają nie tylko niski komfort użytkowania budynku, ale również niepotrzebne wydatki w okresie grzewczym i nadmierną emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Co istotne, nowe, energooszczędne okna same w sobie nie stanowią rozwiązania problemu. Bardzo ważny jest ich profesjonalny montaż i trwałe uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu. Soudal Window System (SWS), czyli tzw. ciepły montaż lub montaż trójwarstwowy, daje gwarancję izolacyjności termicznej i akustycznej złącza okiennego.

W Soudal Window System uszczelnienie styku okna ze ścianą zewnętrzną składa się z trzech warstw. Warstwą bazową jest izolator termiczny w postaci pianki poliuretanowej o wysokich parametrach, która precyzyjnie wypełnia szczelinę wokół okna. Żeby pianka poliuretanowa nie uległa zawilgoceniu i nie straciła w rezultacie swoich właściwości izolacyjnych, zabezpieczana jest z obu stron specjalnymi materiałami.

Jeszcze do niedawna w tym celu wykorzystywane były wyłącznie specjalne taśmy okienne. Taśma paroszczelna chroni piankę przed wilgocią z wnętrza budynku, a paroprzepuszczalna – przed wpływami atmosferycznymi, umożliwiając zarazem odprowadzenie wilgoci na zewnątrz budynku.

Prawidłowe ułożenie taśm okiennych wymaga odpowiedniego przygotowania ościeża, w związku z czym doszczelnienie warstwy izolacji z ich użyciem w przypadku wymiany okien w starym budynku często było trudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem.

Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, firma Soudal opracowała nowoczesne materiały w postaci płynnych membran Soudatight, które mogą być nakładane nawet na nierówne powierzchnie, co ułatwia i przyspiesza prace związane z uszczelnieniem złącza okiennego przy wymianie okien.

Gama płynnych membran Soudatight z systemu SWS obejmuje cztery produkty. Soudatight LQ jest membraną wzmocnioną włóknami do zastosowań wewnętrznych, którą można nałożyć dowolnym pędzlem malarskim na praktycznie każde podłoże mineralne. Soudatiht Hybrid jest powłoką paroprzepuszczalną do uszczelniania materiału izolacyjnego od zewnątrz.

Z kolei Soudatight SP Gun i Soudatight SP są membranami do natrysku, przeznaczonymi do wykonywania uszczelnień wewnątrz pomieszczeń, przy czym pierwszą aplikuje się za pomocą specjalnego pistoletu, a drugą – za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania.

Dzięki wymianie stolarki okiennej poprawimy charakterystykę energetyczną starego budynku, co korzystnie przełoży się na komfort jego użytkowania, koszty ogrzewania w sezonie zimowym, a także stan środowiska naturalnego. Wykorzystanie płynnych membran Soudatight z systemu SWS umożliwi nam wygodne i szybkie przeprowadzenie prac, bez konieczności specjalnego przygotowywania otworów okiennych.

Źródło: soudal.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz