Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Jak ogrzać obiekt przemysłowy? Systemy i strategie

Ogrzewanie obiektu przemysłowego wcale nie musi być trudne. W dzisiejszych czasach do dyspozycji jest szereg różnych systemów, co ułatwia wybór odpowiedniego wariantu. Priorytetem jest ograniczenie strat energetycznych, które generują niepotrzebne koszty.

Jak ogrzać obiekt przemysłowy? Systemy i strategie
Jak ogrzać obiekt przemysłowy? Systemy i strategie

Wybór instalacji uzależniony jest od wielu czynników (m.in. wymogów prawnych). Kluczową rolę odgrywa metraż, ponieważ skuteczne ogrzanie obiektu o dużej kubaturze wymaga urządzeń o nieprzeciętnej wydajności.

Nie bez znaczenia jest również specyfika danej branży i sposób korzystania z hali. Nie istnieje rozwiązanie posiadające wyłącznie zalety, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji należy bliżej zapoznać się z ograniczeniami.

Co wywołuje straty energetyczne?

Jak już wspomniano, ograniczenie strat energetycznych jest celem nadrzędnym. Częstym problemem jest niskiej jakości termoizolacja, która nie wspomaga magazynowania ciepła wewnątrz obiektu przemysłowego. Innym problemem są systemy wentylacyjne – odpowiadają one za dostarczanie świeżego powietrza do wnętrza hali, jednak mogą spowodować zbyt szybkie chłodzenie pomieszczeń.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby instalacja grzewczo-instalacyjna została fachowo dopasowana. Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, gdyż pozwalają one uniknąć niepożądanych zjawisk.

Straty energetyczne są również spowodowane sposobem korzystania z obiektu. Mowa tutaj o m.in. częstym otwieraniu bram (podczas rozładunku i załadunku towarów), przemieszczaniu się dużej liczby osób w relatywnie krótkim czasie. W większości przypadków nie można ich wyeliminować, więc warto skupić się na doborze efektywnej instalacji grzewczej. Na blogu Łukasiuk dostępne są treści, opisujące krok po kroku aspekty ogrzewania różnej wielkości powierzchni przemysłowych.

Natomiast poniżej, krótka pigułka wiedzy.

Ogrzewanie małych obiektów przemysłowych

Obiekty przemysłowe o powierzchni do 200 m2 są bezproblemowe w ogrzewaniu. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę są przenośne urządzenia grzewcze. Mobilne sprzęty są niekłopotliwe w przenoszeniu, dzięki czemu w dowolnym momencie można zmienić miejsce użytkowania.

1. Palniki gazowe
Palniki gazowe od lat cieszą się dużym zainteresowanie. Ciepło jest wynikiem spalania gazu propan-butan. Trzeba wiedzieć, że podczas tego procesu wytwarzane są związki toksyczne dla otoczenia. Wielką rolę odgrywa system wentylacji odpowiadający za odprowadzanie szkodliwych gazów.

2. Konwektory
Konwektory służą do elektrycznego ogrzewania obiektów przemysłowych. W niewielkich halach świetnie sprawdzają się niewielkie modele przenośne. Omawiane urządzenia zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Należy uwzględnić, że wymagają one dostępu do źródła zasilania elektrycznego.

3. Promienniki podczerwieni
Promienniki podczerwieni zapewniają efektywne rozprowadzanie ciepła. Dobrze sprawdzają się podczas ogrzewania małych powierzchni. Uchodzą za energooszczędne, jednak warto wziąć pod uwagę mocno ograniczony zasięg działania.

4. Nagrzewnice
Wyróżnia się nagrzewnice na gaz oraz olej opałowy. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych obiektach. Nadmuch zapewnia szybkie rozprowadzenie ciepła, co stanowi niezaprzeczalny plus. Urządzenia wymagają stałego dostępu do źródła paliwa. W obiekcie nie może zabraknąć sprawnego sytemu wentylacji.

Ogrzewanie dużych obiektów przemysłowych

W halach o znacznym metrażu sprawdzają się wyłącznie systemy grzewcze o zwiększonej wydajności. Bardzo ważne jest równomierne, a zarazem szybkie rozprowadzenie ciepła. Niektóre instalacje opierają się na odnawialnych źródłach energii, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

1. Pompy ciepła
Pompy ciepła są ekologiczne, niezawodne, wydajne. Do produkcji ciepła wykorzystywana jest energia z otoczenia. Modele przenośne mogą być użytkowane w niemal dowolnym miejscu, jednak należy uwzględnić, że skuteczność działania często uzależniona jest od dopływu świeżego powietrza.

2. Systemy wentylacyjne z rekuperacją
Takie instalacje dostarczają świeże powietrze z zewnątrz, a zarazem odzyskują ciepło z powietrza wentylacyjnego. Pozytywnie wpływa to na m.in. warunki panujące w obiekcie. Oczyszczanie powietrza znacząco podnosi jego jakość. Sporym problemem jest skomplikowane wdrożenie tego typu systemu. Najlepiej, aby został on uwzględniony już w projekcie hali.

4. Centralne ogrzewanie z pompą ciepła
Ciepło wytwarzane jest dzięki energii z otoczenia, co sprawia, że jest to system efektywny i ekologiczny. Źródło ciepła uzależnione jest od rodzaju pompy. Sprzężenie pobranej energii wiąże się ze wzrostem jej temperatury. Jest ona dalej przekazywana medium roboczemu (zazwyczaj w postaci substancji chłodzącej), które krąży w obiegu zamkniętym. Ciepło trafia do systemu grzewczego zintegrowanego z centralnym ogrzewaniem. W pomieszczeniach hali znajdują się np. grzejniki, nagrzewnice, ogrzewanie podłogowe.

Artykuł sponsorowany

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz