.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Sposoby samorządów na coraz bardziej odczuwalny wzrost energii — co poza przerzucaniem kosztów na mieszkańców?

Koszty energii elektrycznej w samorządach wynoszą około 60% ogólnych kosztów. Wiele budżetów gminnych może bardzo mocno odczuć kilkuprocentowy wzrost cen. Samorządy nie chcąc przerzucać w całości tych kosztów na mieszkańców, szukają pomysłów na oszczędności.

Sposoby samorządów na coraz bardziej odczuwalny wzrost energii — co poza przerzucaniem kosztów na mieszkańców? [źródło: biznes.newseria.pl]
Sposoby samorządów na coraz bardziej odczuwalny wzrost energii — co poza przerzucaniem kosztów na mieszkańców? [źródło: biznes.newseria.pl]

Niektóre decyduje się na gaszenie oświetlenia ulicznego nocami, inne inwestują w jego modernizację. Wymiana lamp na LED-owe i zintegrowanie ich z inteligentnymi systemami zarządzania mogą przynieść ok. 30–40% oszczędności. Coraz częściej samorządy decydują się na modernizację budynków użyteczności publicznej z dofinansowaniem.

Reklama
oknonet.pl

Skutki podwyżek cen prądu dla budżetów miast i sektora gospodarki komunalnej wyniosą, w zależności od wielkości miasta, od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. W skali całego kraju to ok. 5 mld zł. Ceny energii dla samorządów rosną od 2020 roku, a w 2021 roku podwyżki zaczęły być bardzo dotkliwe. W czerwcu, jak informował ZMP, ceny oferowane w przetargach były wyższe o nawet 400 proc. Niektóre miasta gaszą latarnie uliczne lub rezygnują z oświetlenia budynków — wynika z badań ankietowych przeprowadzonych w I połowie roku wśród 77 miast przez Związek Miast Polskich.

 

Rosnące ceny prądu szczególnie dotykają samorządy miejskie czy gminne, chociażby z tego względu, że średnio dla nich koszt energii elektrycznej to jest 60 proc. całych kosztów. W związku z tym coraz więcej jest przetargów publicznych na modernizację oświetlenia ulicznego, gdzie możemy zastosować rozwiązania smart city, dzięki którym możemy w płynny sposób zarządzać poszczególnym obszarem oświetlenia – podsumowuje Paweł Boryś przedstawiciel jednej z firm dostarczającej rozwiązania z zakresu oświetlenia.

 

To rozwiązanie, o którym nie mówi się zbyt często w kontekście zielonej transformacji, a na pewno znacznie rzadziej niż o ograniczaniu paliw kopalnych czy przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Tymczasem efektywność systemów oświetleniowych może przynieść realne oszczędności — podkreśla dalej specjalista.

 

Daje nam to korzyści po stronie oszczędności energii nawet do 40 proc., ale integrując to z systemem zarządzania, możemy ustalać harmonogramy czasowe uzależnione od pory dnia, natężenia ruchu czy wszelkich eventów miejskich – wyjaśnia ekspert.

 

Europa Zachodnia dużo wcześniej korzystała z energooszczędnych rozwiązań, głównie w technologii LED-owej. Natomiast uważam, że w Polsce też robimy duży krok w tym kierunku i coraz większa jest świadomość inwestorów. Widać to chociażby na przykładzie specyfikacji technicznych nowo budowanych obiektów. One zawierają już informacje, że oświetlenie ma być wykonane w technologii LED-owej, czyli tej najbardziej energooszczędnej. I coraz częściej się zdarza, że jest też mowa o systemie zarządzania oświetleniem – mówi Paweł Boryś.

 

Przejście na oświetlenie LED-owe lampy oznacza zmniejszenie częstotliwości produkcji i ograniczenie jej śladu węglowego, a także mniej odpadów do zagospodarowania przez gminy.

W stolicy obecnie realizowany jest właśnie taki projekt modernizacji oświetlenia. Do końca tego roku Warszawa chce wymienić ponad 38 tys. lamp na LED-owe. Inwestycja ma kosztować ponad 32 mln zł, ale pozwoli ona na zmniejszenie zużycia energii o 27,8 GWh.

Posłużę się tutaj przykładem inwestycji, gdzie ograniczyliśmy zużycie prądu prawie o 87 proc. ze zwrotem w niecałe dwa lata i średnią oszczędnością na przełomie 10 lat prawie 1,6 mln zł. Kosztem dla samorządów są także wszelkiego rodzaju obiekty administracyjne, typu szkoły, szpitale, biblioteki, i tu też są rozpisywane przetargi i coraz więcej jest zapytań dotyczących modernizacji budynków użyteczności publicznej — podkreśla Paweł Boryś.

źródło: biznes.newseria.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz