Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Soon Energy, spółka należąca do EDP Energia Polska, wspiera zieloną transformację

Spółka Soon Energy, będąca własnością EDP Energia Polska, podpisuje 3 kontrakty na budowę farm fotowoltaicznych i magazynów energii dla branży przemysłowej i energetycznej.

Soon Energy, spółka należąca do EDP Energia Polska, wspiera zieloną transformację
Soon Energy, spółka należąca do EDP Energia Polska, wspiera zieloną transformację

Soon Energy, spółka przejęta 4 miesiące temu przez EDP Energia Polska, kontynuuje intensywny rozwój na polskim rynku PV. Tylko w 2022 r. podpisała kontrakty o łącznej mocy ponad 20 MWp, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w latach ubiegłych, a w I półroczu zainstalowała prawie 10 MWp. To znaczący wzrost w porównaniu do 10 MWp zrealizowanych w ubiegłym roku. Obecnie firma skupia się na wsparciu przedstawicieli sektora przemysłowego, dla którego podejmie się realizacji aż trzech kontraktów: z PGE, Siarkopol Tarnobrzeg i spółką z branży wydobywczej.

Kontrakt z PGE obejmuje budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 12 MWp. Ten zakrojony na szeroką skalę projekt będzie realizowany w 8 regionach, w których powstanie 12 różnych instalacji. W ramach kontraktu z Siarkopol Tarnobrzeg powstanie 1 instalacja PV o mocy 4 MWp. Trzecia umowa, z firmą z branży wydobywczej jest kilkuetapowym projektem. Obejmie budowę instalacji PV o mocy 3 MWp wraz z magazynem energii o mocy 1 MW i pojemności 1 MWh. Będzie to jeden z pierwszych projektów komercyjnych w Polsce, z wykorzystaniem tak dużego magazynu energii na potrzeby własne przedsiębiorstwa.

Magazyny energii to nadal w Polsce rzadkość. Eksperci obserwują jednak, że z każdym kolejnym rokiem będzie ich przybywać, a trend magazynowania energii nabiera znaczenia w Europie. Inwestycja, która powstanie w ramach kontraktu będzie jedną z największych tego rodzaju w Polsce. Celem magazynów jest głównie stabilizacja sieci energetycznej. Magazyn energii budowany w ramach zawartej umowy ma spełniać właśnie taką funkcję (zaawansowana automatyka sterowania mocą czynna elektrowni), ale pozwoli również klientowi wykorzystać arbitraż cenowy energii elektrycznej, podczas całorocznego planu zarządzania przepływami.

Cieszę się, że Soon Energy rozwija się na rynku i rozpoczyna inwestycje, które przyczynią się do zielonej transformacji. Jest to zasługa doświadczonej kadry fachowców i znajomości lokalnego rynku przejętej przez nas spółki. To właśnie m.in. ta eksperckość i doświadczenie zespołu Soon Energy przekonały nas do jej zakupu. Już po zaledwie czterech miesiącach współpracy widzimy, jak wiele możemy wspólnie osiągnąć. Te kontrakty to dopiero początek sukcesów na wspólnej drodze Soon Energy i całej grupy EDP, która dzięki globalnej skali działalności wnosi do Soon międzynarodowe doświadczenie i wiedzę gromadzoną przez lata na kluczowych światowych projektach energetycznych – mówi Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.

EDP Energia Polska za cel postawiła sobie wejście do grona największych graczy na polskim rynku PV, a w dalszych latach objęcia roli lidera rynku. Aby zrealizować te plany, EDP EP zamierza skupić się na wzroście organicznym oraz współpracy z niedawno przejętymi spółkami – Soon Energy oraz Zielona-Energia.com.

Źródło: edpenergia.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz