Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Jakie zawory dla instalacji na paliwo stałe i gaz?

Instalacje z dwoma źródłami ciepła są popularne w polskich domach. Mimo rosnącego zainteresowania energią odnawialną, w budynkach mieszkalnych nadal często można spotkać instalacje gazowe oraz na paliwo stałe. Jaki jest więc cel ich stosowania? Przede wszystkim obniżyć koszty eksploatacji, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo instalacji i komfort temperaturowy dla użytkownika.

Jakie zawory dla instalacji na paliwo stałe i gaz?
Jakie zawory dla instalacji na paliwo stałe i gaz?

 

W przykładowym systemie biwalentnym kocioł gazowy działa w tej samej instalacji np. z kotłem na drewno, węgiel czy z kominkiem. Kocioł na paliwo stałe ogrzewa najczęściej budynek mieszkalny zimą, a kocioł gazowy pozwala pozyskać ciepłą wodę przez cały rok. Zdarza się też, że inwestor korzysta z dwóch źródeł ciepła w zależności od pory dnia lub roku. Kominek może być natomiast traktowany jako „awaryjne” źródło ciepła.

Ogólny, ideowy schemat prezentujący wybraną armaturę w instalacji z kotłem na paliwo stałe i obiegiem gazowym prezentuje się następująco:

schemat esbe

  1. Sterownik reguluje pracę kotła gazowego
  2. Zawór temperaturowy zapewnia odpowiednią wartość temperatury wody powrotnej i chroni źródło ciepła (kocioł, kominek) przez zbyt niską wartością temperatury wody powrotnej
  3. Zawór biwalentny (np. ESBE VRB140), w którym na pokrętle można ustawić priorytet dla wybranego źródła ciepła. Jeśli nie występuje zapotrzebowanie na ciepło, porty w zaworze pozostają zamknięte. Maksymalna temperatura medium może wynieść 110°C (w sposób ciągły), a okresowo 130°C.

Istotnym wyposażeniem omawianej instalacji jest zasobnik ciepłej wody (zbiornik akumulacyjny), który służy do magazynowania ciepła pozyskanego z kotła na paliwo stałe, w momencie gdy nie jest ono odbierane przez grzejniki. Ze zbiornikiem dobrze współpracują np. kominki z płaszczem wodnym.

Należy również pamiętać, że każda instalacja z kotłem gazowym i kotłem na paliwo stałe powinna spełniać warunki techniczne dla obu instalacji. Warto również rozważyć i zaproponować inwestorowi całkowitą modernizację systemu grzewczego. Koszty modernizacji są jednorazowo stosunkowo wysokie, jednak w dłuższej perspektywie jest to korzystna inwestycja.

Źródło: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz