
Lato czy zima — kiedy pompa ciepła działa wydajniej?
Aby znaleźć idealną jednostkę klimatyzacyjną do Twojego domu, trzeba wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na komfort i rachunki za energię. Najważniejszym czynnikiem decydującym o właściwej wielkości jednostki jest rozmiar domu, ale należy wziąć pod uwagę również:
• sposób ogrzewania(grzejniki/
• ilość osób
• liczba i wielkość okien
• ilość, rodzaj i wiek izolacji
• ilość ciepła słonecznego, które dociera do Twojego domu (lokalizacja)
Dwa domy z identycznymi planami pięter i tymi samymi materiałami budowlanymi mogą mieć zupełnie różne potrzeby w zakresie chłodzenia. Na przykład Twój sąsiad może mieć więcej zapewnionego cienia dzięki drzewom rosnącym nieopodal jego domu. To naturalnie wpływa na panującą w domu temperaturę.
Co się stanie, jeżeli w domu zostanie zainstalowane urządzenie niedostosowane do warunków?
Pod pewnymi względami pompy ciepła są podobne do tradycyjnych jednostek klimatyzacyjnych. Oba rodzaje urządzeń wykorzystują czynnik chłodniczy do zmiany temperatury w domu. Mówiąc dokładniej, gdy czynnik chłodniczy na skutek poddania go ciśnieniu wrze i odparowuje w niskich temperaturach, system może pochłaniać ciepło z wnętrza domu. To z kolei powoduje spadek temperatury powietrza w pomieszczeniu, podczas gdy klimatyzator również zaczyna osuszać powietrze. Główną zaletą pomp ciepła jest to, że są w stanie odwrócić ten proces, pochłaniając ciepło z powietrza zewnętrznego i uwalniając je do domu, aby ogrzać przestrzeń w zimie.
Zatem proces chłodzenia za pomocą pomp ciepła działa podobnie jak w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów. Dlatego poziom sprawności pompy ciepła pozostaje w zasadzie taki sam jak poziom sprawności klimatyzatora, niezależnie od tego, jak gorąco jest na zewnątrz. Aby dokładnie określić, jak wydajny jest Twój system chłodzenia, poszukaj oceny SEER. Zwykle wahają się one od 6 do 10 w pompach ciepła i klimatyzatorach. Z drugiej strony porównywanie pomp ciepła do tradycyjnych systemów grzewczych nie jest tak proste.
Pompy ciepła nie opierają się na paliwie, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów z wymuszonym obiegiem powietrza, takich jak piece, co automatycznie czyni je bardziej energooszczędnymi. Jednak w niektórych częściach kraju, gdzie temperatura może spaść poniżej zera, pompy ciepła mogą nie być wystarczająco mocne, aby ogrzać cały dom, ponieważ w powietrzu jest mniej ciepła do ekstrakcji i muszą również rozmrażać nagromadzony lód. Krótko mówiąc, pompy ciepła działają lepiej latem, jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie – chociaż jeśli mieszkasz w bardziej umiarkowanym klimacie, pompa ciepła powinna być w stanie zapewnić Ci odpowiednią ulgę w ogrzewaniu i chłodzeniu przez cały rok.
Najważniejsze powody, dla których właściciele domów decydują się na instalację pompy ciepła:
• Zapewniają moc grzewczą i chłodzącą
• Są niezwykle energooszczędne
• Są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne systemy HVAC (ponieważ nie spalają paliwa, a zatem generują mniej gazów cieplarnianych)
• Rzadziej włączają się i wyłączają, dzięki czemu możesz cieszyć się stałą temperaturą
• Mogą pomóc obniżyć poziom wilgotności w cieplejszym klimacie
Źródło: klimapol.eu
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.