Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Jak zapewnić szybkie sterowanie zaworami przełączającymi?

Zawory przełączające są popularnym wyposażeniem armatury grzewczej. Bez względu na to, czy są to zawory zintegrowane z siłownikiem, czy współpracujące z zewnętrznym urządzeniem elektrycznym, steruje nimi sygnał 2-punktowy.

Jak zapewnić szybkie sterowanie zaworami przełączającymi?
Jak zapewnić szybkie sterowanie zaworami przełączającymi?

Sygnał 2-punktowy odpowiada za pozycję zawieradła zaworu i przełączanie strumienia medium między poszczególnymi portami (A i B). Nie ma możliwości, by zawór i siłownik znajdowały się w pozycjach pośrednich. Za końcową pozycję zaworu (po „wykonaniu” pełnego obrotu) odpowiadają styki (wyłączniki) krańcowe.

Wybór 1: siłowniki obrotowe

Wybór siłownika o prawidłowym sygnale sterującym jest ważny szczególnie w przypadku zaworów, które nie posiadają zintegrowanego siłownika. Są nimi np. zawory ESBE serii VRG230.

1 2
Rys. 1 Zawór przełączający ESBE VRG231

Określenie funkcji danego zaworu i siłownika, pozwala wybrać rodzaj sygnału sterującego. Do omawianych zaworów można dobrać także sterowniki zintegrowane z siłownikami.

2 2
Rys. 2 Funkcja siłownika obrotowego a sygnał sterujący

Wybór 2: zawory zintegrowane z siłownikami

Zawór przełączający może być wyposażony w sprężynę zwrotną (np. ZRS230,przeznaczony do stosowania w obiegach zamkniętych). Zaworem steruje wówczas zintegrowany z nim siłownik z sygnałem 2-punktowym i wspomnianą sprężyną zwrotną, odpowiedzialną za powrót zaworu do pozycji wyjściowej w razie braku zasilania elektrycznego. Czas przestawienia w zaworach serii ZRS230 wynosi 5 sekund (dla zamknięcia) oraz 15 sekund (dla otwarcia).

3 1
Rys. 3 Przykładowe, ideowe zastosowanie zaworu strefowego z napędem elektrycznym
4 1
Rys. 4 Zawór strefowy z napędem elektrycznym ESBE ZRS234

Dobierając zawór z siłownikiem do danej instalacji, należy kierować się czasem obrotu. Dla funkcji przełączania wynosi on tyle samo, co dla ciepłej wody użytkowej, czyli od 3 do 30 sekund.

Szybsze przełączanie jest korzystniejsze dla użytkownika. Odpowiednio dobrane elementy armatury pozwalają bowiem zapewnić komfort temperaturowy i energooszczędną pracę instalacji.

Źródło: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz