
Sygnał 2-punktowy odpowiada za pozycję zawieradła zaworu i przełączanie strumienia medium między poszczególnymi portami (A i B). Nie ma możliwości, by zawór i siłownik znajdowały się w pozycjach pośrednich. Za końcową pozycję zaworu (po „wykonaniu” pełnego obrotu) odpowiadają styki (wyłączniki) krańcowe.
Wybór 1: siłowniki obrotowe
Wybór siłownika o prawidłowym sygnale sterującym jest ważny szczególnie w przypadku zaworów, które nie posiadają zintegrowanego siłownika. Są nimi np. zawory ESBE serii VRG230.

Określenie funkcji danego zaworu i siłownika, pozwala wybrać rodzaj sygnału sterującego. Do omawianych zaworów można dobrać także sterowniki zintegrowane z siłownikami.

Wybór 2: zawory zintegrowane z siłownikami
Zawór przełączający może być wyposażony w sprężynę zwrotną (np. ZRS230,przeznaczony do stosowania w obiegach zamkniętych). Zaworem steruje wówczas zintegrowany z nim siłownik z sygnałem 2-punktowym i wspomnianą sprężyną zwrotną, odpowiedzialną za powrót zaworu do pozycji wyjściowej w razie braku zasilania elektrycznego. Czas przestawienia w zaworach serii ZRS230 wynosi 5 sekund (dla zamknięcia) oraz 15 sekund (dla otwarcia).


Dobierając zawór z siłownikiem do danej instalacji, należy kierować się czasem obrotu. Dla funkcji przełączania wynosi on tyle samo, co dla ciepłej wody użytkowej, czyli od 3 do 30 sekund.
Szybsze przełączanie jest korzystniejsze dla użytkownika. Odpowiednio dobrane elementy armatury pozwalają bowiem zapewnić komfort temperaturowy i energooszczędną pracę instalacji.
Źródło: esbe.eu
ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.