Reklama
aiopower

Jak „uprościć” podłogówkę? Wskazówki dla inwestora

Montaż domowego ogrzewania podłogowego zajmuje wykwalifikowanej ekipie ok. jednego dnia. Choć nie wydaje się on trudny, opiera się na kilku kwestiach, które powinny zostać rozważone przez inwestora. Podstawą są odpowiedni projekt i montaż.

Jak „uprościć” podłogówkę? Wskazówki dla inwestora
Jak „uprościć” podłogówkę? Wskazówki dla inwestora

Ogrzewanie podłogowe jest często spotykanym odbiornikiem w nowych instalacjach. Podłogówka z powodzeniem sprawdza się na przykład w domowym systemie grzewczym z nowym źródłem ciepła. Prezentujemy 4 zasady, które powinien wziąć pod uwagę inwestor. Niektóre z nich mogą przydać się również instalatorom.

Reklama

1. Przemyśl wszelkie kwestie związane z inwestycją

Projekt instalacji ogrzewania podłogowego to podstawa. Na etapie wstępnym należy wziąć pod uwagę, jakie pomieszczenia będzie ono obejmować, jak bardzo będą one „otwarte”, z czego wykonana będzie podłoga etc. Przekłada się to na kolejne kwestie projektowe, na przykład: rozstaw rur, stosowanie rozdzielaczy lub innych urządzeń (np. grup pompowych), a także potrzebę wzmocnienia stropu dla podłogówki na piętrze. Zdecydowanie łatwiej zaplanować prace w nowym domu, gdzie wszystkie potrzebne prace można wykonać zawczasu.

Rys. 1 Fragment instalacji ogrzewania podłogowego na partnerze nowego budynku

2. Uprość montaż

W średnich i większych instalacjach z ogrzewaniem podłogowym warto korzystać z rozwiązań, które pozwalają uprościć prace montażowe. Należą do nich grupy pompowe. Każda grupa pompowa składa się z kilku odpowiednio dobranych do siebie komponentów (urządzeń). Jedyną decyzją, jaką należy podjąć na tym etapie, jest dobór prawidłowej grupy do wymagań instalacji i uwzględnienie jej w dokumentacji projektowej. Dobierając grupę pompową do instalacji, należy uwzględnić podstawowe kryteria doboru, czyli:

  • moc układu,
  • parametr ΔT układu,
  • obliczoną na podstawie powyższych parametrów wartość Kvs.

Warto również pamiętać, że zazwyczaj wielkość DN przyłączy wzrasta wraz ze wzrostem wielkości instalacji z obiegiem ogrzewania podłogowego.

Rys. 2 Przykładowa propozycja DN grupy pompowej do wielkości ogrzewania podłogowego (do prawidłowego doboru potrzebnych jest kilka parametrów)

Dla największych powierzchni (nawet do 350 mkw.) dostępne są grupy pompowe DN 32. Wybór producenta grupy pompowej nie jest aż tak bardzo istotny. W ofercie ESBE dostępne są zarówno grupy pompowe z pompami Wilo, jak i Grundfos, które obsługują instalacje o podobnych parametrach.

Rys. 3 Przykład pompy Wilo do grup pompowych ESBE; dostępna jest również pompa Grundfos

3. Zautomatyzuj obsługę

Dla instalacji z obiegiem ogrzewania podłogowego rekomenduje się sterowanie pogodowe. Takie rozwiązanie z powodzeniem można „wpasować” też w projekt nowoczesnej instalacji, wykorzystując grupę pompową z siłownikiem (sterownikiem). W serii ESBE GRC200 grupa pompowa może posiadać sterowanie pogodowe lub sterowanie pogodowe połączone z czujnikiem temperatury wewnętrznej (różne modele w ramach serii).

Rys. 4 Grupa pompowa ESBE serii GRC200

Sterowanie pogodowe pozwala dopasować temperaturę do aktualnych warunków atmosferycznych, jak i potrzeb użytkownika.

Rys. 5 Schemat ideowy instalacji z grupą pompową serii GRC

4. Kontroluj i sprawdzaj

Późniejsze użytkowanie podłogówki może być znacznie trudniejsze, jeśli inwestor zaniecha niektórych działań montażowych i kontrolnych. Jednym z najważniejszych działań kontrolnych jest próba szczelności, którą przeprowadza się przed wykonaniem wylewki. Instalacja powinna być zawsze szczelna.

Kontrola prawidłowej pracy podłogówki polega z kolei na zwracaniu uwagi na oznaki awarii (np. zbyt głośną pracę, która może sygnalizować zapowietrzenie instalacji). Odpowietrzanie systemu może być konieczne co kilka lat. Dbanie o sprawność podłogówki pozwala korzystać z niej przez wiele lat.

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz