Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Chcecie wiedzieć wszystko o zaworach i siłownikach? ESBE odpowiada na najczęściej zadawane pytania

W niniejszym artykule Esbe odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnych produktów firmy ESBE, w tym siłowników ARA600, kompatybilności z zaworami i praktycznych zastosowań; opisuje różne aspekty sterowania, kompatybilność z zaworami oraz sposoby zwiększenia efektywności systemu; wyjaśnia również, jak skutecznie dezynfekować wodę w celu zwalczania bakterii Legionella.

Chcecie wiedzieć wszystko o zaworachi siłownikach? ESBE odpowiada na najczęściej zadawane pytania
Chcecie wiedzieć wszystko o zaworach i siłownikach? ESBE odpowiada na najczęściej zadawane pytania
 • W jakim zakresie pracy działa siłownik z serii ARA600?

Siłowniki ARA600 oferują trzy tryby sterowania:

 1. Sterowanie 2-punktowe: Zalecane do rozdzielania przepływu,

 2. Sterowanie 3-punktowe: Zalecane do mieszania przepływów,

 3. Sterowanie proporcjonalne: Zalecane do mieszania przepływów w rozbudowanych instalacjach pod względem automatyki, sterowane sygnałem proporcjonalnym napięciowo lub natężeniowo (0–10 V, 2–10 V, 0–20 mA, 4–20 mA),

 • Czy siłowniki ARA600 są kompatybilne z zaworami VRG i 3F?

Tak, siłowniki ARA600 są kompatybilne z zaworami VRG oraz z zaworami 3F. Warto jednak zauważyć, że kompatybilność z zaworami 3F ograniczona jest do średnicy DN50. Istnieje również odpowiedni zestaw przyłączeniowy ułatwiający połączenie z zaworami 3F.

 • Które produkty posiadają atest PZH?

Produkty posiadające atest PZH to różnego rodzaju zawory mieszające (VRG, VTS, VTA, VMC, VMB, VRB, VMD, VTR, VTD, VTF, VTE) oraz zawór kulowy z napędem elektrycznym serii MBA.

 • W jaki sposób ustawić temperaturę w sterownikach, która umożliwi dezynfekcje wody z bakterii Legionelli?

Aby zdezynfekować wodę w celu eliminacji bakterii Legionella, należy podgrzać wodę do temperatury powyżej 70°C. Jest to szczególnie ważne w miejscach lub zbiornikach, gdzie woda jest zakumulowana przez dłuższy czas i osiąga niższą temperaturę. Regularny przepływ wody oraz utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie są kluczowe w hamowaniu rozwoju bakterii Legionella. Poniższy wykres prezentuje szybkość eliminacji bakterii Legionella w zależności od temperatury i czasu.

2 3

 • O czym informuje czerwona kreska na pokrętle w zaworach VRG?

Czerwona kreska na pokrętle w zaworach VRG wskazuje aktualne położenie zawieradła, które znajduje się wewnątrz zaworu. Jednak to dotyczy tylko tych przypadków, gdy po zakupie towaru pokrętło nie zostało zdementowane albo w przypadku, gdy produkt został poprawnie zamontowany oraz ustawiony przed montażem pokrętła z powrotem.

 • Co oznacza sfazowanie z jednej strony trzpienia po zdjęciu pokrętła w zaworach VRG?

Sfazowanie na trzpieniu zaworu wskazuje aktualne położenie zawieradła wewnątrz zaworu. Jeżeli sfazowanie jest skierowane na króciec z kwadratem, port ten jest zamknięty. Jeżeli sfazowanie wskazuje na króciec z kółkiem, oznacza to, że port ten jest zamknięty. Aby ustawić zawór na 50% otwarcia, należy skierować fazowanie pomiędzy 2 otworami roboczymi – kwadratem a kółkiem.

1 8 11 2 111

 

 

 

 

 

 

 

 • Czy starsze siłowniki i zawory są kompatybilne z nowymi?

Starsze siłowniki nie pasują do nowych zaworów, natomiast starsze zawory są kompatybilne z nowymi siłownikami po zastosowaniu odpowiedniego zestawu przyłączeniowego.

 • Czy zawory 2-drogowe MBA i ZRS są NO (normalnie otwarte) czy NZ (normalnie zamknięte)?

Zawory 2-drogowe ZRS są NZ (normalnie zamknięte). Oznacza to, że w stanie spoczynku, bez aktywnego sterowania, są zamknięte. Z kolei zawory MBA nie posiadają tej funkcji i są w stanie nieruchomym do momentu, aż nie dostaną sygnału elektrycznego.

 • Czy zawory strefowe VZC/VZD mogą być wyposażone w sprężynę zwrotną?

Nie, zawory strefowe VZC/VZD nie mogą być wyposażone w sprężynę zwrotną. Taki mechanizm posiadają jedynie zawory ZRS.

Mamy nadzieję, że te informacje okazały się pomocne i pozwolą na lepsze zrozumienie, jak korzystać oraz stosować różne produkty oferowane przez ESBE. Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz dalszych wyjaśnień, śmiało kontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy wszelkich dodatkowych informacji!

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.

ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz