Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Zabezpieczenie dostaw ciepła dla mieszkańców Białogardu

Zagrożenie braku dostaw ciepła dla mieszkańców miasta Białogard to główny temat rozmów podczas spotkania przedstawicieli rządu i samorządu w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W wydarzeniu, które odbyło się 31 stycznia 2023 r., udział wzięli m.in. wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz przedstawiciele Urzędu Regulacji Energetyki i spółki PGNiG.

Zabezpieczenie dostaw ciepła dla mieszkańców Białogardu
Zabezpieczenie dostaw ciepła dla mieszkańców Białogardu [źródło: www.gov.pl]

Zakończyliśmy spotkanie nt. zabezpieczenia mieszkańców miasta Białogard przed utratą ciepła z udziałem strony rządowej i samorządu. Angażujemy się, ponieważ czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo energetyczne obywateli. Jestem przekonana, że propozycje, które zostały przez rząd przedstawione zostaną przyjęte przez samorząd. Zgodnie z przepisami prawa gmina jest zobowiązana do zapewnienia ciepła mieszkańcom – zaznaczyła podczas briefingu prasowego wiceminister Małgorzata Golińska.

Z kolei wiceszefowa resortu klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, zwróciła uwagę, że do trudnej sytuacji na terenie gminy doprowadziły decyzje biznesowe podejmowane przez firmę dostarczającą ciepło dla Białogardu.

Poważnie potraktowaliśmy sygnały dotyczące wypełnienia umowy pomiędzy prywatną spółką a dostawcą gazu. 10 lat temu często źródłem dochodu samorządu była sprzedaż spółki zapewniającej ciepło, która skutkuje taką sytuacją jaką mamy w Białogardzie. Zaapelowaliśmy o współpracę do strony samorządowej i przedstawiliśmy kilka scenariuszy rozwiązań– powiedziała.

Jesteśmy tutaj, aby się upewnić, że obywatele będą mieli zapewnione ciepło. Liczę, że dzisiejsze spotkanie przybliży nas do rozwiązania problemów Białogardu– dodała.

Wiceminister Łukaszewska-Trzeciakowska wyjaśniła także, że problemy dostawcy ciepła pojawiły się już w 2022 r., jednak wtedy spółka dostarczająca gaz przedłużyła termin płatności zaległości dostawcy.

Spółka dostarczająca gaz wykazała się także dużym zaangażowaniem podpisując ugody czy prolongując kwestie zapłaty– dodała.

Podczas konferencji prasowej wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podkreśliła także, że resort klimatu i środowiska wprowadził szereg ustaw i form wsparcia w zakresie ciepłownictwa.

W zeszłym roku przygotowaliśmy legislację w zakresie bezpieczeństwa dostaw i godnych cen za ciepło, są to m.in. gwarancje bankowe po gwarantowane maksymalne wzrosty cen. Niestety są także spółki dostarczające ciepło, w tak dynamicznej i trudnej sytuacji, że nawet gwarancje banku BGK są wyzwaniem. Znaleźliśmy rozwiązanie i przygotowaliśmy odpowiednie scenariusze– mówiła.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz