Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Elektrociepłownia w Krakowie podsumowała kalendarzową zimę

Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła podsumowała kalendarzową zimę 2022/2023. W tym okresie najniższa temperatura, zanotowana aż trzykrotnie, sięgnęła -13°C i była niższa o 0,6°C w porównaniu do najniższej temperatury w zimie w sezonie 2021/2022 (-12,4°C). Przez cały ten czas elektrociepłownia zapewniała stabilne i nieprzerwane dostawy ciepła do mieszkańców Krakowa.

Elektrociepłownia w Krakowie podsumowała kalendarzową zimę
Elektrociepłownia w Krakowie podsumowała kalendarzową zimę [źródło: www.pgeenergiaciepla.pl]

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie jest największym producentem ciepła dla miasta. Wytwarza ponad 70 proc. ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa, a dzięki procesowi wysokosprawnej kogeneracji produkuje także energię elektryczną. Elektrociepłownia zapewnia bezpieczeństwo energetyczne oraz nieprzerwane dostawy ciepła do mieszkań i domów krakowian, dzięki regularnym modernizacjom infrastruktury produkcyjnej i efektywnej współpracy z Miastem oraz z lokalnym dystrybutorem ciepła w zakresie opracowywania prognoz dla rynku ciepła sieciowego. Stanowi to ważne ogniwo w procesie planowania produkcji i wyznaczania kierunków dalszego rozwoju.

Nasza elektrociepłownia pracuje przez cały rok, niezależnie od pory roku i temperatury za oknem. Corocznie w sezonie letnim prowadzimy kampanie remontowe i przygotowujemy maszyny i urządzenia do bezawaryjnej pracy w zimie, a także modernizujemy infrastrukturę produkcyjną. Te działania dają gwarancję stabilnych dostaw ciepła, co jest naszym priorytetem – mówi Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Tegoroczna zima była cieplejsza od poprzedniej, biorąc pod uwagę średniomiesięczne temperatury, które nie spadły poniżej zera. Również najwyższa średniodobowa temperatura, zanotowana 24 marca 2023 r., była o 1,9°C wyższa od ubiegłorocznej, zanotowanej 23 marca 2022 r. Jednak wskazania termometrów w poszczególnych dniach były zróżnicowane. Najniższa temperatura (-13°C), została zanotowana aż trzykrotnie, 14 grudnia, 19 grudnia oraz 7 lutego. Była ona niższa od najniższej temperatury w zimie 2021/2022 o 0,6°C. Niskie temperatury przełożyły się na zwiększoną produkcję ciepła, której rekord padł 18 grudnia (3544 KJ). W tym dniu odnotowano także najwyższą temperaturę wody sieciowej na zasilaniu (115,4°C).

Zimowe miesiące to wymagający sprawdzian dla elektrociepłowni, które odpowiadają za dostawy ciepła do mieszkańców. Warto podkreślić, że nieprzerwany proces produkcyjny i stałe dostawy ciepła to wypadkowa wielu czynników, przede wszystkim dokładnego planowania i ciągłej optymalizacji harmonogramów, a także solidnego przygotowania maszyn i urządzeń do bezawaryjnej pracy w sezonie grzewczym. Krakowska elektrociepłownia zrealizowała z sukcesem założoną produkcję ciepła i energii elektrycznej w zimie i przez cały czas jest gotowa do pracy w każdych warunkach atmosferycznych.

Źródło: pgeenergiaciepla.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz