Reklama
http://www.multitherma.com/

Od 2023 roku mikroinstalacje wiatrowe bez pozwolenia na budowę!

Odnawialne źródła energii są najlepszą odpowiedzią na wzrastające koszty energii elektrycznej. Dziś zdaje sobie z tego sprawę każdy mieszkaniec, przedsiębiorca czy jednostka samorządu terytorialnego. Nie zawsze jednak montaż fotowoltaiki jest możliwy. Decyduje o tym brak miejsca na posadowienie instalacji oraz zacienienia padające na moduły solarne. Co w takiej sytuacji może zrobić osoba chcąca pozyskiwać prąd z zielonych technologii? Jednym z pomysłów jest wybudowanie mikroinstalacji wiatrowej. Obecnie jest to jeszcze prostsze dzięki zmianom w prawie budowlanym.

Od 2023 roku mikroinstalacje wiatrowe bez pozwolenia na budowę!

Mikroinstalacje wiatrowe w Polsce – statystyki

Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej na koniec sierpnia 2022 roku liczba instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej wynosiła ponad 1,162 miliona. Jednocześnie Agencja Rynku Energii poinformowała, że w październiku 2022 roku działało w Polsce raptem 59 wiatraków pracujących na cele pojedynczego gospodarstwa lub firmy. Rynek jest zatem zdominowany przez energię produkowaną z promieniowania słonecznego. Ten stan rzeczy może się jednak niebawem zmienić, dzięki nowym wytycznym legislacyjnym.

 

Mikroinstalacje wiatrowe w Polsce – teraz możliwe bez pozwolenia na budowę

Nowe Prawo Budowlane wprowadziło od początku 2023 roku szereg zmian w przepisach. Zlikwidowano możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia (niezależnie od jego metrażu), zniesiono decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, rozszerzono też systemu Elektronicznego Dziennika Budowy. Z punktu widzenia energetyki kluczową korektą jest rozbudowanie katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz dokonania zgłoszenia. Obecnie przydomowe wiatraki mierzące od 3 do 12m o mocy maksymalnej 50 kW, można już stawiać bez pozwolenia na budowę. Czy w tej sytuacji wymagane jest spełnienie innych formalności?

Mikroinstalacje wiatrowe w Polsce – pozostałe formalności

Brak wymogu pozyskania pozwolenia na budowę mikroinstalacji wiatrowej nie oznacza, że można ją wykonać od ręki. A przynajmniej nie zawsze. O czym warto pamiętać na etapie podejmowania decyzji o montażu OZE?

  • Małe turbiny wiatrowe nie podlegają pod ustawę odległościową.
  • Przestrzeń między urządzeniem a granicą działki musi być mniejsza niż całkowita wysokość wiatraka.
  • Mikroinstalacje o wysokości mieszczącej się w przedziale 3-12 metrów będą wymagały zgłoszenia planu budowy, a tym samym sporządzenia projektu architektoniczno-budowlanego, sytuacyjnego i technicznego wraz z zapewnieniem udziału kierownika budowy. Mniejsze wiatraki można stawiać bez tych formalności.

Mikroinstalacje wiatrowe w Polsce – strefy wiatrowe

Opłacalność mikroinstalacji wiatrowej zależy od kilku czynników. W pierwszej kolejności warto rozważyć, w jakiej strefie wiatrowej jest położona nasza nieruchomość. Miejscowości nadmorskie czy zlokalizowane w centralnym pasmie Polski, mają wybitnie korzystne warunki do montażu wiatraków. W województwach południowych siła i natężenie wiatru jest z kolei na tyle niewielka, że produkcja prądu będzie niewystarczająca, przynajmniej w typowym domu szeregowym. Ważne są bowiem też warunki lokalne. Umiejscowienie wiatraka na obiekcie położonym ponad poziomem otoczenia, prawie zawsze okazuje się strzałem w dziesiątkę. Właśnie dlatego kluczowe przy określeniu rentowności przedsięwzięcia jest fachowe oko i wsparcie doświadczonego instalatora.

Mikroinstalacje wiatrowe w Polsce – zapotrzebowanie na moc

Opłacalność budowy wiatraka zależy też od zapotrzebowania na prąd. Z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione są instalacje o wysokości poniżej 12 metrów. W praktyce pozwoli to na uzyskanie mocy nie większej niż 2-5 kW. Będzie to wystarczające na zasilenie podstawowych urządzeń elektrycznych i oświetlenia, ale na obsługę pompy ciepła czy ładowanie pojazdu już zabraknie. Ich montaż warto zatem rozważyć głównie w tych lokalizacjach, gdzie nie ma możliwości posadowienia instalacji PV. Eksperci podkreślają także, że tego typu przydomowe turbiny wiatrowe mogą pełnić funkcję uzupełniającą do fotowoltaiki. Pracują one przez cały rok, zatem dodatkowy prąd w okresie nocnym i zimowym zapewni stabilność dostaw.

Turbina wiatrowa dla domu i firmy – czy warto rozważać montaż?

Technologia mikroinstalacji wiatrowych nie stoi w miejscu. Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli Silesian Wind Generator – turbinę o pionowej osi obrotu, która łączy w sobie cichą pracę i możliwość generowania prądu już przy niskich prędkościach wiatru. Należy się spodziewać, że w ciągu kilku najbliższych lat zostanie ona zamontowana na tysiącach polskich firm i domów jednorodzinnych. W ten sposób produkcja energii będzie następować przez cały rok, co jest niemożliwe przy użyciu innych OZE. W przypadku lokalizacji o optymalnej ekspozycji na podmuchy wiatru warto już w tym momencie rozważyć budowę własnej mikroelektrowni. Zielona energia jest tańsza, korzysta z niewyczerpalnego źródła, pozwala też poprawić jakość środowiska naturalnego.

Źródło: fotowoltaika.plus

fotowoltaika.plus / Your Way Sp. z o.o.
Ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
fotowoltaika.plus
+48 233 233 233
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz