Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Wiceminister Ireneusz Zyska na konferencji Towarowej Giełdy Energii

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, podczas konferencji Towarowej Giełdy Energii nt. prezentacji nowej oferty giełdowej dla branży OZE powiedział „Jestem głęboko przekonany, że wykorzystywanie rozwiązań rynkowych stanowi szansę na zwiększenie efektywności sektora OZE w zakresie handlu, a także zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez zagwarantowanie konkurencyjnej ceny energii elektrycznej. Ma to szczególne znaczenie dla przemysłu energochłonnego”. Spotkanie odbyło się 13 września 2022 r. w Warszawie.

Wiceminister Ireneusz Zyska na konferencji Towarowej Giełdy Energii
Wiceminister Ireneusz Zyska na konferencji Towarowej Giełdy Energii [źródło: www.gov.pl]

W trakcie spotkania wiceminister Zyska podkreślił, że ostatnie dwa lata to czas intensywnych działań, także w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dzięki którym jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Dane ARE na koniec czerwca 2022 r. wskazują, że stan mocy zainstalowanej OZE przekroczył 20 GW. Dla porównania pod koniec 2015 r. to ok. 7 GW. Rozwijamy zarówno wielkoskalowe instalacje OZE, jak i mikroinstalacje prosumenckie.

Na koniec lipca liczba prosumentów w Polsce wyniosła blisko 1,15 mln, choć na koniec 2015 r. było ich zaledwie nieco ponad 4 tys. Cel, który zaplanowaliśmy na 2030 r., a więc miliona prosumentów osiągnęliśmy już w pierwszym kwartale tego roku. To kolejny dowód na zmiany, jakie zachodzą w polskiej energetyce. Chcemy, by dynamika rozwoju sektora OZE w Polsce była jeszcze większa – podkreślił wiceminister Ireneusz Zyska. Towarowa Giełda Energii aktywnie wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Trzeba mocno podkreślić, że właśnie narzędzia rynkowe oferowane przez TGE historycznie zapewniały wsparcie dla funkcjonowania odnawialnych źródeł energii- dodał.

Już dzisiaj wpływ generacji OZE jest widoczny w hurtowych cenach energii, m.in. przez obniżenie cen w okresach największej generacji energii ze źródeł fotowoltaicznych. W krajowym systemie energetycznym OZE również zaczyna odgrywać znaczącą rolę, czego przykładem jest rekord pokrycia zapotrzebowania z niedzieli, 22 czerwca br., kiedy źródła OZE (głównie fotowoltaika – 6,2 GW na 10 GW mocy zainstalowanej oraz wiatr na lądzie – 4,6 GW (na ponad 7 GW mocy zainstalowanej) pokrywały do 67% zapotrzebowania całego kraju na moc.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz