Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Te zawody będą pożądane za 5, 10 i 20 lat!

Rynek pracy nieustannie ewoluuje. Jeszcze 15 lat temu barometry publikowane przez instytucje publiczne wskazywały, że najbardziej pożądanymi pracownikami są ekonomiści, księgowi i prawnicy. Od tego czasu świat napędzany postępem technologicznym, zmianami społecznymi i globalizacją zmienił się nie do poznania. Stojąc u progu wielkich wyzwań klimatycznych i cyfryzacyjnych warto zadać sobie pytanie, jakie zawody zdominują rynek pracy za dwie dekady?

Te zawody będą pożądane za 5, 10 i 20 lat!
Te zawody będą pożądane za 5, 10 i 20 lat! [źródło: www.fotowoltaika.plus.pl]

 

Specjaliści ds. sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego

W miarę rozwoju sztucznej inteligencji, zapotrzebowanie na ekspertów ds. AI i uczenia maszynowego znacząco wzrośnie. Kompetentni pracownicy będą kluczowi do projektowania, rozwijania i zarządzania systemami opartymi na machine learning i deep learning. Te z kolei znajdą zastosowanie w różnych dziedzinach życia, takich jak:

 • medycyna i opieka zdrowotna,
 • przemysł farmaceutyczny,
 • edukacja,
 • finanse,
 • motoryzacja,
 • handel detaliczny,
 • działalność badawcza,
 • budowa inteligentnych miast.

I wielu innych.

Programiści rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR)

Rzeczywistość wirtualna (virtual reality, VR) to trójwymiarowy obraz stworzony komputerowo, który prezentuje różnorodne obiekty oraz zdarzenia. Jest on z powodzeniem wykorzystywany w grach komputerowych, interaktywnych środowiskach edukacyjnych, szkoleniach, treningu chirurgów czy aplikacjach umożliwiających zwiedzanie odległych miejsc bez konieczności fizycznego podróżowania.

Z kolei rzeczywistość rozszerzona (augmented reality, AR) to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Jest coraz powszechniej stosowany do wirtualnego przymierzania ubrań przed zakupem online, wzbogacania lekcji o interaktywne elementy, kreowania angażujących kampanii reklamowych, publikowania statystyk podczas transmisji sportowych czy wyświetlania obrazów medycznych, wspierając diagnostykę i planowanie leczenia.

Dynamiczny rozwój VR i AR otworzy nowe perspektywy w dziedzinie rozrywki, edukacji, medycyny i biznesu. Programiści zajmujący się tworzeniem środowisk wirtualnych i aplikacji AR staną się niezwykle poszukiwanymi specjalistami w perspektywie najbliższych kilkunastu lat.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa

Tylko w 2022 roku doszło do 43 cyberataków na placówki ochrony zdrowia w Polsce (rok wcześniej było ich 13). W tym samym okresie według badania KPMG aż 58% firm w naszym kraju odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, natomiast co trzecie przedsiębiorstwo zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków. W miarę rosnącej złożoności tych zjawisk, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa będą niezbędni, aby chronić firmy, rządy i jednostki publiczne przed atakami hakerów. Znajomość najnowszych technologii zabezpieczeń cyfrowych stanie się kluczowa, a eksperci w tej dziedzinie mogą liczyć na stabilne i atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Inżynierowie ds. biotechnologii

Biotechnologia łączy w sobie wiedzę z zakresu biologii, chemii, genetyki i inżynierii. Jest to niezwykle dynamicznie zmieniająca się dziedzina nauki, która przyczynia się do postępu w wielu obszarach życia codziennego i biznesowego. Główne kierunki zastosowań biotechnologii to:

 • terapia genowa,
 • produkcja leków,
 • inżynieria genetyczna roślin i mikroorganizmów,
 • biodegradacja,
 • bioremediacja,
 • biopaliwa,
 • produkcja enzymów i substancji chemicznych,
 • klonowanie DNA,
 • fermentacja.

Biotechnologia stale zdobywa na znaczeniu, a za 20 lat możemy spodziewać się, że inżynierowie zajmujący się tą dziedziną będą istotni dla rozwoju gospodarczego Polski.

Energetyka przyszłości

Transformacja energetyczna Polski jest kwestią kluczową dla bezpieczeństwa kraju. W najbliższych latach należy spodziewać się silnego rozwoju energetyki odnawialnej, systemu magazynowania energii, stopniowego wprowadzania innowacyjnych technologii przesyłu. Rynek energii i mocy stanie się jeszcze bardziej dynamiczny, przez co dużą rolę odegrają specjaliści w swoich dziedzinach. Prognozuje się duże zapotrzebowanie na usługi:

 • inżynierów energetyki odnawialnej,
 • analityków danych energetycznych,
 • inżynierów cyberbezpieczeństwa energetycznego,
 • specjalistów ds. magazynowania energii,
 • projektantów infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych,
 • doradców energetycznych.

Energetyka przyszłości wspierać będzie wiarygodnych partnerów biznesowych (firmy z milionami klientów, rozbudowaną infrastrukturą i zrównoważonym planem rozwoju). Właśnie dlatego już teraz warto rozszerzyć swoją działalność o możliwość podpisywania umów z ramienia Axpo. To prosta i skuteczna metoda na uzyskiwanie dodatkowych dochodów z obsługi własnych klientów. W celu zapoznania się z ofertą współpracy należy odwiedzić stronę firmy Biznes Energia, autoryzowanego partnera Axpo.

Eksperci ds. zdrowia cyfrowego

Wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2022 nie pozostawiły złudzeń – w kwestii kompetencji zdrowotnych Polacy mają wiele do nauki. Przeciętny Indeks Zdrowia wynosi zaledwie 55,1%. Oznacza to, że tylko połowa zaleceń ekspertów w zakresie profilaktyki chorób i zdrowego stylu życia jest przez nas przestrzegana. Przekłada się to także na większą zachorowalność i skrócenie oczekiwanego trwania życia do zaledwie 77 lat.

Wraz z postępem technologii medycznych na znaczeniu zyskają specjaliści ds. zdrowia cyfrowego. Będą oni pełnili kluczową funkcję w analizie danych zdrowotnych, opracowywaniu nowoczesnych terapii i tworzeniu innowacyjnych rozwiązań medycznych.

Źródło: fotowoltaika.plus

fotowoltaika.plus / Your Way Sp. z o.o.
Ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
+48 233 233 233
[email protected]
www.fotowoltaika.plus
www.facebook.com/fotowoltaika.plus

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz