Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Sunex z najlepszym kwartałem w historii

Jeśli weźmiemy pod uwagę firmę, która daje największą stopę zwrotu inwestorom, to na GPW liderem jest Sunex. Trzycyfrowe zwyżki cen akcji to nie przypadek. Sunex się rozwija i pokazuje dynamiczny wzrost zysków w III kwartale.

Sunex z najlepszym kwartałem w historii
Sunex z najlepszym kwartałem w historii [źródło: www.sunex.pl]

Kurs giełdowego Suneksu od początku roku zyskał 492 proc. (na koniec 23 listopada) i pod względem stopy zwrotu był i jest zdecydowanym liderem na rynku głównym, wyprzedzając znacznie resztę stawki.  Cena akcji Suneksu zyskała w czwartek 16,27 proc. po publikacji raportu wynikowego, z którego wynika, że sprzedaż produktów i usług z branży OZE mocno przyspieszyła w III kwartale roku. To efekt prawdziwego boomu na pompy ciepła. Spółka dynamicznie zwiększyła przychody, a sam skonsolidowany zysk w III kwartale okazał się blisko pięć razy większy niż rok temu.

Po trzech kwartałach przychody wyniosły 209,9 mln zł i były wyższe o 131 proc. rdr, zaraportowana EBITDA to 39,3 mln, więcej o 267,1 proc. rdr, a skonsolidowany zysk netto zwiększył się do 27,44 mln zł, czyli o 407 proc. rdr.

Okazuje się, że III kwartał był najmocniejszym w historii Suneksu, który zdecydowaną większość swoich przychodów czerpie za granicą. Rynek polski odpowiadał w okresie do końca III kwartału za blisko 33 proc. przychodów, natomiast zagranica wygenerowała 67 proc. wpływów gotówki ze sprzedaży. Największy w tym udział miał rynek niemiecki, gdzie sprzedaż dała 124,9 mln zł, czyli ponad 59 proc. wszystkich przychodów w tym okresie.

Sunex posiada u naszych zachodnich sąsiadów zakład produkcyjny oraz spółkę handlową założoną na początku bieżącego roku. W ostatnim czasie informował o ekspansji na kolejnym niemieckojęzycznym rynku poprzez zamiar nabycie austriackiej spółki z branży instalacyjno-grzewczej. Finalizacja transakcji ma nastąpić w styczniu 2023 r.

„Zarząd spółki postrzega duży potencjał w rozwoju działalności związanej z realizacją zamówień publicznych, biorąc pod uwagę obecne trendy w polityce prowadzonej na poziomie krajowym i europejskim oraz znaczne środki publiczne i prywatne kierowane na transformację energetyczną” – czytamy w sprawozdaniu. Raport informuje też o czynnikach potencjalnie mogących mieć wpływ na wyniki, takich jak sezonowość sprzedaży, realizacja i rozliczenie projektów współfinansowanych ze środków publicznych oraz wzrost cen surowców i zaburzenia w łańcuchach dostaw.

Sunex działa w branży związanej z odnawialnymi źródłami energii, oferując gamę urządzeń stosowanych zarówno w technice grzewczej oraz technice solarnej, a także ofertę podzespołów, jak i elementów montażowych stosowanych w obu tych technikach.

źródło: sunex.pl

Sunex
ul. Piaskowa 7,
47-400 Racibórz
728 396 288
[email protected]
www.sunex.pl
facebook.com
www.linkedin.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz