Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Kontrole dronem – 500 zł kary za palenie w piecach niedozwolonym paliwem

W Poznaniu od kilku miesięcy prowadzone są kontrole jakości powietrza przy wykorzystaniu drona. Podpięte pod niego specjalistyczne urządzenie wykrywa miejsca, gdzie w piecach spalane są niedozwolone paliwa, a tym samym zatruwane jest środowisko. Kontrole prowadzone są we współpracy ze strażą miejską.

Kontrole dronem - 500 zł kary za palenie w piecach niedozwolonym paliwem
Kontrole dronem - 500 zł kary za palenie w piecach niedozwolonym paliwem [Źródło: poznan.pl]

Celem projektu jest zwrócenie uwagi mieszkańców na temat jakości powietrza oraz prewencja. Dron pomaga w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. Jest narzędziem wspomagającym strażników miejskich, pozwalającym namierzyć obiekty, gdzie dochodzi do spalania materiałów niedozwolonych – zarówno odpadów, jak i opału niezgodnego z wymaganiami uchwały antysmogowej.

Projekt ma również wymiar edukacyjny. Jest realizowany z myślą o kształtowaniu wśród mieszkańców odpowiednich postaw społecznych, czyli dbałości o środowisko, w tym o jakość powietrza.

Od początku października do 21 listopada wykonano 15 sesji trwających 3 godziny oraz 9 po 2 godziny. Dron łącznie spędził 63 godziny w powietrzu. Podczas kontroli przebadano obszar, na którym znajdowało się ponad 7 tysięcy budynków.

Szczegółowy pomiar przeprowadzono w ponad 167 obiektach, nieprawidłowości wykryto w 1 przypadku. Podczas kontroli strażnicy miejscy stwierdzili używanie palet nasączonych impregnatem jako drewna opałowego.

Za palenie w piecach niedozwolonym paliwem grozi mandat w wysokości 500 zł. W przypadku skierowania sprawy do Sądu Rejonowego grzywna może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

Kontrole dronem zaplanowane są do 10 grudnia.

Źródło: poznan.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz