Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Odnawialne źródła energii w miksie energetycznym, a pokój i bezpieczeństwo Europy

Głównym zagadnieniem, nad którym pochylili się uczestnicy konferencji Berlin Transition Energy Dialogue było pytanie jak zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wpłynie na pokój i bezpieczeństwo?

Odnawialne źródła energii w miksie energetycznym, a pokój i bezpieczeństwo Europy [źródło: www.gov.pl]
Odnawialne źródła energii w miksie energetycznym, a pokój i bezpieczeństwo Europy [źródło: www.gov.pl]

W konferencji brał udział m.in. wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński. Wydarzenie odbyło się 29 marca br.

 

W obecnej sytuacji geopolitycznej, solidarność, determinacja i długoterminowa polityka z jasnymi celami popartymi analizami to warunki niezbędne do przejścia na czystą energię przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z najważniejszych zadań i wyzwań stojących przed nami — rządami jest utrzymanie równowagi i bezpieczeństwa transformacji energetycznej, która musi być sprawiedliwa, ale także opierająca się na zdywersyfikowaniu zarówno źródeł dostaw jak i technologii. Dzięki temu będziemy mogli zminimalizować ryzyko zagrożenia naszego bezpieczeństwa energetycznego — powiedział podczas konferencji wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Wycofywanie jednego stabilnego źródła energii musi być wsparte wprowadzeniem lub utrzymaniem innego mniej emitującego, ale stabilnego źródła, jak np. gaz ziemny, energia jądrowa, wodór lub biometan. Ponadto w efekcie potencjalnych zakłóceń w imporcie paliw, musimy się liczyć z koniecznością dłuższej niż oczekiwano, pracy poszczególnych istniejących bloków węglowych. Będzie to miało wpływ na planowany spadek tempa ograniczania wydobycia i wykorzystania węgla — powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński wyraźnie podkreślił podczas konferencji, że mimo idących za tym konsekwencji, Polska popiera postulat całkowitego wycofania się z importu surowców energetycznych, w tym ropy z Rosji.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz