Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

100 tys. lamp LED-owych w kraju

TAURON przyspiesza prace modernizacyjne sieci oświetlenia drogowego na południu Polski. W poprzednim roku koncern energetyczny zainstalował niemal 33 tysiące opraw LED-owych zastępując nimi energochłonne lampy sodowe. Dzięki temu gminy, które zdecydowały się z na usługę oświetleniową od TAURONA, płacą niższe rachunki z tytułu zużycia energii elektrycznej.

Najwięcej w kraju lamp LED-owych - 100 tys.
Najwięcej w kraju lamp LED-owych - 100 tys. [źródło: www.tauron.pl]

Obsługiwana przez TAURON sieć oświetleniowa na koniec 2022 roku liczyła już niemal 100 tys. opraw LED. Ta technologia pozwala na około 60-procentową redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem sodowym – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. – Mamy świadomość wyzwań, z którymi samorządy musiały się zmierzyć w 2022 roku. Kryzys energetyczny, spowodowany agresją Rosji na Ukrainę, a także reperkusje związane z sytuacją pandemiczną zmotywowały nas do jeszcze szybszego poszukiwania rozwiązań, które pomogłyby samorządom przetrwać ten trudny okres. Dlatego w ubiegłym roku zintensyfikowaliśmy proces inwestycyjny w obszarze oświetlenia montując o niemal dwukrotnie więcej energooszczędnych opraw niż w 2021 roku – mówi prezes Szczeszek.

W 2022 roku kompleksowe modernizacje oświetlenia drogowego TAURON przeprowadził m.in. w gminach Ogrodzieniec, Stryszów, Przeciszów, Olsztyn, Pietrowice Wielkie, Murów, Kuźnia Raciborska, Świerklany i Żurawina.

W 2023 roku oświetleniowcy z TAURON Nowe Technologie planują zamontować co najmniej 20 tysięcy opraw LED. Dzięki temu na koniec grudnia co piąta latarnia należąca do energetycznego giganta będzie posiadała energooszczędne źródło zasilania.

Spotykamy się z samorządowcami, rozmawiamy i proponujemy różne korzystne rozwiązania. Wszystko po to, by uniknąć najbardziej drastycznych decyzji związanych z oszczędzaniem energii – wyłączania oświetlenia w określonych godzinach lub całkowitego pozbawiania światła wybranych ulic, osiedli czy części dzielnic peryferyjnych. Podobnie jak naszym samorządowym partnerom, nam także przede wszystkim zależy na bezpieczeństwie mieszkańców – dodaje Piotr Apollo, prezes spółki TAURON Nowe Technologie.

Generowane przez oświetlenie LED oszczędności mogą być jeszcze wyższe dzięki zastosowaniu dodatkowej redukcji mocy opraw. Takie rozwiązanie pozwala optymalizować pracę sieci oświetleniowej redukując natężenie światła (a tym samym pobór prądu) na przykład w godzinach nocnych, kiedy aktywność mieszkańców zdecydowanie spada.

W październiku TNT pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 19 mln zł niskooprocentowanej pożyczki. Dzięki tym funduszom do końca sierpnia tego roku nowoczesne oświetlenie pojawi się w kolejnych kilkunastu gminach na południu Polski.

TAURON Nowe Technologie jest właścicielem 700 tysięcy punktów świetlnych w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

Źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz