Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Szczególne rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej – tarcza solidarnościowa

"Tarcza Solidarnościowa ma chronić przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. To plan dla polskich rodzin" – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 września 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szczególne rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej – tarcza solidarnościowa
Szczególne rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej – tarcza solidarnościowa [źródło: www.gov.pl]

Obserwowany wzrost cen energii elektrycznej dotyka nie tylko Polski, ale również innych państw unijnych. Wynika on z nałożenia się szeregu niesprzyjających okoliczności, w szczególności inwazji Rosji na Ukrainę. Dlatego polski Rząd podejmuje szereg działań, by w dobie globalnego kryzysu wspierać polskich przedsiębiorców.

Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty – nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWh – mówiła minister Anna Moskwa.

Podczas wspólnej konferencji, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg i ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy zaprezentowana została Tarcza Solidarnościowa, czyli kolejny pakiet rozwiązań, mający na celu złagodzenie efektów rosnących cen energii elektrycznej.

W praktyce oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę – powyżej 2000 lub 2600 kWh. Dodatkowo, po stronie obywateli nie ma żadnej biurokracji, lub będzie ona ograniczona do minimum. To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał jej cenę. W przypadku rolników – wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego. W rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci będzie potrzebna jedynie Karta Dużej Rodziny, a tam, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością– jeden dokument potwierdzający – tłumaczyła minister klimatu i środowiska.

 

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz