Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Nadchodzą kontrole źródeł ogrzewania w domach!

Już niebawem rozpocznie się proces weryfikacji deklaracji CEEB. To pierwsza poważna kontrola prawidłowości przyznania dodatków węglowych, które w sezonie grzewczym 2022/2023 zostały przeznaczone na ograniczenie negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej na rynku energetycznym dla gospodarstw domowych. Czego można się spodziewać po takiej wizycie?

Nadchodzą kontrole źródeł ogrzewania w domach!
Nadchodzą kontrole źródeł ogrzewania w domach! [źródło: www.fotowoltaika.plus.pl]

 

Czego będą dotyczyć wizyty kontrolerów?

Unia Europejska intensyfikuje swoje działania na polu efektywności energetycznej. Polska, jako kraj powiązany szeregiem międzynarodowych porozumień, zobowiązała się do ograniczenia emisyjności gospodarki. Jednym z narzędzi nadzoru nad skalą niskiej emisji w gospodarstwach domowych było wdrożenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W zeszłym roku każdy właściciel nieruchomości musiał zgłosić do niej źródło ciepła używane w jego domu. To na tej podstawie urzędy gmin przyznawały dodatki węglowe wypłacane zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 roku. Nadchodzące kontrole będą weryfikowały poprawność złożenia deklaracji, w szczególności w tych miejscach, gdzie dokonywano korekt umożliwiających staranie się o dodatkowe pieniądze. Głównym celem inspekcji będzie jednak badanie źródeł ciepła w związku ze zmianami ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane.

Kto będzie przeprowadzał kontrole i czy będzie można ich uniknąć?

Organem kontrolującym rynek źródeł ciepła w Polsce jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W jego imieniu do milionów domów rozsianych po całym kraju ruszą gminni urzędnicy lub osoby upoważnione przez gminy, na podstawie przyjętych uchwał antysmogowych czy programów ochrony powietrza (w praktyce mowa tu o kominiarzach lub inspektorach). Przeprowadzane kontrole mają charakter zdarzeń obligatoryjnych, co jasno wynika z przepisów o obowiązkowych przeglądach stanu technicznego budynku. W przypadku odmowy wpuszczenia specjalisty lub nagminnych ‘nieobecności’, osoby monitorujące mogą wezwać policję i wejść do lokalu w jej asyście. Za wszelkie próby utrudniania lub udaremnienia procesu kontroli, grozi skierowanie sprawy do sądu, co może zakończyć się karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3.

 

kontrole 1 min

 

Co grozi za fałszywą deklarację?

Nie jest tajemnicą, że tysiące właścicieli nieruchomości dokonywało korekt w swoich pierwotnych deklaracjach wysyłanych do CEEB. Powody takiego stanu rzeczy były trzy:

  • Rzeczywista omyłka
  • Chęć osiągnięcia dodatkowego dochodu z dodatku węglowego
  • Chęć zwiększenia poziomu dofinansowania na wymianę źródła ciepła

Nadchodzące kontrole, które będą przeprowadzane do września 2023 roku, mają wyłapać próby naciągnięcia systemu dotacyjnego. Jak przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska – „Wniosek o przyznanie dodatku składano pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Wobec tego w przypadku ustalenia, że wskazane we wniosku o wypłatę dodatku węglowego źródło nie było głównym źródłem ogrzewania, bądź źródło to w ogóle nie istniało, wnioskodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej”. Zgodnie z kodeksem karnym próba oszukania organów nadzoru może kosztować obywatela nie tylko konieczność zwrotu dodatku wraz z odsetkami, ale także 8 lat więzienia.

Czy można uniknąć kary?

Dobra informacja dla osób, które dopuściły się fałszerstwa, jest taka, że będzie można uniknąć najwyższych wyroków. Aby do tego doprowadzić, należy złożyć nową, poprawną deklarację, powołując się przy tym na oczywistą omyłkę pisarską. Skutkiem przedłożenia skorygowanego dokumentu będzie konieczność oddania dodatku węglowego z odsetkami, ale na tym cała sprawa się zakończy. Takie informacje płyną z biura prasowego GUNB.

Kontrole zawitają też do domów z pompami ciepła

Tylko w 2022 roku sprzedano w Polsce 203,3 tysiąca pomp ciepła. Obecnie niemal co trzecie urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w Polsce jest właśnie pompą ciepła. Ta tendencja dotyczy zresztą nie tylko rynku Polskiego. W Niemczech wzrost rok do roku wyniósł 53%, w Finlandii i Czechach 50%, w Norwegii 25%, zaś w Belgii i na Słowacji przekroczył 100%. To obecnie najefektywniejsze źródło ogrzewania. Nie emituje zanieczyszczeń, jest samoobsługowe, dzięki licznym dotacjom jego koszt jest stosunkowo niski. Właściciele domów z tym źródłem ogrzewania, dodatków węglowych nie dostali, ale i tak ich budżety domowe ucierpiały najmniej na rozregulowaniu rynków energetycznych. Szczególnie jeśli pompy ciepła były skorelowane z instalacjami fotowoltaicznymi produkującymi energię elektryczną dla domu jednorodzinnego. Inwestycja w podobny zestaw to obecnie lokata zapewniająca najwyższą stopę zwrotu, a przy okazji szansa na uzyskanie niezależności do kolejnych zmian na rynku energetycznym.

 

Źródło: fotowoltaika.plus

fotowoltaika.plus / Your Way Sp. z o.o.
Ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
+48 233 233 233
[email protected]
www.fotowoltaika.plus
www.facebook.com/fotowoltaika.plus

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz