.
Reklama
oknonet.pl
.

Minister Anna Moskwa rozmawia o badawczym reaktorze jądrowym

W dniu wczorajszym tj.: 17 lutego 2022 roku w Świerku odbyło się spotkanie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. dr hab. inż. Krzysztofem Kurkiem. Podczas spotkania poruszono tematy Modernizacja reaktora badawczego MARIA, wielkie urządzenia badawcze – CERAD i PolFEL, status NCBJ i instytutów jądrowych w Polsce oraz finansowanie NCBJ w świetle planów budowy elektrowni jądrowych w kraju.

Minister Anna Moskwa rozmawia o badawczym reaktorze jądrowym
Minister Anna Moskwa rozmawia o badawczym reaktorze jądrowym

Obecnie w kraju mamy tylko jeden badawczy reaktor jądrowy MARIA, który pełni ważną rolę dla nauki, gospodarki i medycyny nuklearnej, jak i dla rozwoju Programu polskiej energetyki jądrowej. Posiada on zezwolenie na eksploatację ważne do końca marca 2025 r. Przedłużenia licencji i wynikająca z tego konieczność pozyskania środków były jednym z tematów rozmów minister klimatu Anny Moskwy z Dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. dr hab. inż. Krzysztofem Kurkiem.

Reklama
oknonet.pl

 

Zapewnienie dofinansowania na modernizację jest warunkiem dalszego funkcjonowania reaktora MARIA. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji i Nauki będziemy kontynuować prace w kierunku znalezienia stabilnego finansowania NCBJ — powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podczas spotkania rozmawiano również o dwóch prowadzonych przez NCBJ projektów inwestycyjnych: CERAD i PolFel. Projekt CERAD dotyczy radiofarmaceutyków do diagnostyki i terapii, które miałyby umożliwiać wcześniejsze wykrywanie schorzeń i wdrożenie odpowiednich procedur terapeutycznych.Drugi projekt obejmuje prace nad budową lasera na swobodnych elektronach, które pozwalają badać z niedostępną innymi metodami precyzją materiały, molekuły chemiczne, cząsteczki biologiczne i dynamikę procesów, w których one uczestniczą. Przewiduje się, że wyniki badań prowadzonych przy użyciu tego lasera będą mieć rewolucyjne znaczenie dla medycyny, chemii czy elektroniki.

Ze względu na rangę tych projektów bardzo ważne jest zapewnienie instytutowi odpowiedniego finansowania. Na ten moment NCBJ funkcjonuje jako instytut badawczy w jednej grupie z instytutami przemysłowymi, które są finansowane głównie ze sprzedaży usług dla przemysłu.

Aby skutecznie realizować Program Polskiej Energetyki Jądrowej, potrzebne jest zaplecze naukowe i badawcze z dobrze wyposażonymi laboratoriami oraz wysokiej klasy specjaliści — podsumowała spotkanie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz