Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Od inicjatywy społecznej do własnej firmy – rozmowa z Panem Julianem Olewicz właścicielem firmy miniCO Rybnik

Od inicjatywy społecznej do własnej firmy - rozmowa z Panem Julianem Olewicz właścicielem firmy Iwona Olewicz miniCO Rybnik [źródło: minico.pl]
Od inicjatywy społecznej do własnej firmy - rozmowa z Panem Julianem Olewicz właścicielem firmy Iwona Olewicz miniCO Rybnik [źródło: minico.pl]

 

1. Jak powstał pomysł na firmę?

Firma powstała z potrzeby chwili, tzn.: w 2013 roku wracałem od znajomych z Niemiec, gdy wylądowaliśmy na lotnisku w Polsce, zastanowiło mnie skąd ten brzydki zapach w powietrzu. Okazało się, że przyczyną tych zapachów jest palenie w starych kotłach. Wróciłem do domu, szukałem w Internecie informacji na ten temat. Gdy sam zdobyłem już wiedze, zacząłem publikować w Internecie informacje  m.in.:  o tym, że z naszym powietrzem jest bardzo źle. Próbowałem nawet problem nakreślić lokalnym władzą, ale nie był to dla nich interesujący temat.

W międzyczasie poznałem kilka osób też zainteresowanych tematem czystego powietrza (poznaliśmy się na internetowych forach tematycznych) i postanowiliśmy zrobić społeczną inicjatywę. Stworzyłem grupę Rybnik bez dymu (bardzo aktywnie działała w latach 2015-2018). W ramach tej inicjatywy kupiliśmy dwa piece i pokazywaliśmy, jaka jest różnica między właściwym spalaniem a niepoprawnym. W jednym piecu pokazywaliśmy poprawne spalanie, a w drugim co się dzieje, jak robimy to w niepoprawny sposób — i tłumaczyliśmy. Ludzie zaczęli się interesować i dopytywać o temat i od tego się zaczęło. Na początku z potrzeby instalowałem kotły, ale coraz więcej osób pytało o inne źródła ciepła, w tym pompy. Zacząłem uczestniczyć w szkoleniach, czytać literaturę, dokształcać się i nagle się okazało, że teraz mam do montażu 40 pomp rocznie.

2. Jak to było na początku? Było łatwo/ciężko?

Dzięki organizacji inicjatyw lokalnych stałem się w okolicy dość rozpoznawalną osobą i to pomogło. Dodatkowo stworzyłem swoją stronę i tam publikowałem swoje instalacje — to bardzo pomogło, dzięki temu nie było trudno zacząć.

3. Jakie Pana cechy powodują, że się Panu udało?

Jak się czymś zajmuję, to staram się skupiać na jednej rzeczy i zgodnie z tą zasadą zajmuje się pompami ciepła. Szkoliłem się i uczyłem. Całą wiedzę elementarną zdobyłem z literatury fachowej, technicznej.

4. Jakie produkty są głównymi w ofercie i co je wyróżnia?

Jestem wyłącznym instalatorem pomp ciepła marki LG THERMA V. Według mnie są one dostępne cenowo dla wielu osób, a poza tym LG jest jedną z dwóch firm, które mają swoich autoryzowanych partnerów serwisowych. A to bardzo ważne, bo jak coś się zepsuje podczas sezonu grzewczego, to wiadomo gdzie dzwonić i że serwis pojawi się do 24 godzin.

5. Do kogo skierowana jest oferta?

Oferta skierowana jest głównie do osób prywatnych. Z developerami mam raczej nieprzyjemnie wspomnienia, ponieważ klienci developerów zazwyczaj nie są w ogóle przygotowani na takie urządzenie jak pompa ciepła. Ogólnie mówiąc nie są w stanie docenić zalet tych nowoczesnych urządzeń, ponieważ poprzednio zazwyczaj zamieszkiwali w blokach, gdzie ogrzewanie było zupełnie bezobsługowe ( nie wiedzą co to np. kocioł na węgiel). Moi klienci to głównie osoby  które znają mnie z sieci bądź z polecenia.

6. Jak ocenia Pan miniony rok?

Dla mnie pandemia nie miała żadnego znaczenia, nie zauważyłem spadku obrotów. Telefony z końca roku przerzucałem na ten rok.

8. Jakie ma Pan plany na przyszłość (bliższe i dalsze)?

Pracować tak długo jak się da. Nie planuje zatrudniać pracowników. Dlaczego? Nie chce zatrudniać osób, które nie będą zaangażowane tak jak ja i musiałbym ich dodatkowo pilnować. Spadłaby wówczas jakość mojego życia i mojej pracy, a tego nie chcę. Już próbowałem zatrudniać pracowników i tylko same problemy były. Tak jak powiedziałem moje plany to pracować tak długo jak zdrowie na to pozwoli.

źródło: MiniCO Rybnik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz