Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Minister Anna Moskwa na 66. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Polska delegacja, na czele z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą, wzięła udział w otwarciu 66. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która odbyła się 26 września 2022 r. w Wiedniu. Tematem obrad były bezpieczeństwo nuklearne, rozwój energetyki jądrowej oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego, wywołane przez agresję militarną Rosji na Ukrainę.

Minister Anna Moskwa na 66. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej
Minister Anna Moskwa na 66. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej [źródło: www.gov.pl]

Z uwagi na bieżącą sytuację w Ukrainie, w trakcie posiedzenia podniesione zostały kwestie zagrożeń dla bezpieczeństwa jądrowego wywołanych przez agresję militarną Rosji na Ukrainę oraz wezwanie Rosji do wycofania wojsk z okupowanej Zaporoskiej elektrowni jądrowej i innych obiektów jądrowych.

W czasie, kiedy tu obradujemy, tereny Ukrainy są zajęte przez rosyjskie wojska. Żądamy derusyfikacji okupowanych terenów i ich pełnej demilitaryzacji. Do tego czasu Rosja powinna być zawieszona jako członek MAEA. Jeżeli Federacja Rosyjska nie spełni tych warunków, powinna zostać wyrzucona z organizacji – powiedziała minister Anna Moskwa i dodała, z całą mocą potępiamy te agresywne działania. Wzywamy Rosję do natychmiastowego wdrożenia uchwał Rady Gubernatorów MAEA, zainicjowanych wspólnie przez Polskę i Kanadę, w tym ostatniej, przyjętej przez Radę 15 września 2022 r., o zaprzestaniu wszelkich działań militarnych skierowanych przeciwko elektrowni jądrowej w Zaporożu i wszelkim innym obiektom jądrowym na terytorium Ukrainy.

Szefowa resortu klimatu i środowiska dodała również, że Polska popiera wszelkie działania na rzecz utworzenia strefy bezpieczeństwa i ochrony jądrowej wokół zaporoskiej elektrowni jądrowej.

Ponawiam moje wezwanie do zawieszenia Federacji Rosyjskiej jako członka MAEA– zaapelowała minister Moskwa.

Na marginesie konferencji odbyły się również spotkania bilateralne z delegacjami Kanady, Korei, Francji, Ukrainy, Arabii Saudyjskiej oraz USA. Podczas spotkań omówiono kwestie europejskiego i krajowego bezpieczeństwa energetycznego w kontekście nadchodzącej zimy oraz dynamicznej sytuacji na rynkach energii. Podczas spotkań poruszono tematy dotyczące sytuacji na Ukrainie oraz działań Rządu RP związanych z budową elektrowni jądrowych w Polsce.

Podczas spotkania minister Anny Moskwy z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm omówiono wspólne działania wspierające niezależność Ukrainy podejmowane na forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

W tej organizacji chodzi o wolność i solidarność. To teraz nasz wspaniały egzamin, test wiarygodności. Historia nas osądzi. Czas zacząć działać!– powiedziała podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podczas konferencji miało także miejsce podpisanie porozumienia o współpracy (Memorandum of Understanding) między Państwową Agencją Atomistyki (PAA) a Komisją Dozoru Jądrowego USA (US Nuclear Regulatory Commission).

Memorandum podpisali Prezes PAA Łukasz Młynarkiewicz i Christopher Hanson, Przewodniczący Komisji Dozoru Jądrowego USA.

 

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz