.
Reklama
https://kongresmove.pl/pl
.

Który region Polski jest liderem w produkcji zielonej energii?

W województwie zachodniopomorskim ponad 82% energetycznego zapotrzebowania pokrywa się ze źródeł odnawialnych. OZE na tym terenie daje możliwość wyprodukowania około 5 tysięcy gigawatogodzin energii elektrycznej. Do końca września 2021 r. łączna moc instalacji OZE na Pomorzu Zachodnim przekroczyła 2000 MW, co stanowi 18,5% mocy zainstalowanej w kraju. To czyni ten region liderem w produkcji zielonej energii.

Który region Polski jest liderem w produkcji zielonej energii? [źródło: wzp.pl]
Który region Polski jest liderem w produkcji zielonej energii? [źródło: wzp.pl]

Na terenie Pomorza Zachodniego pojawia się coraz więcej wiatraków, farm fotowoltaicznych oraz przydomowych mikroinstalacji. To sprawia, że Pomorze Zachodnie staje się liderem w zakresie produkcji zielonej energii.

Reklama
oknonet.pl

W połowie kwietnia zaprezentowano dane z Karty charakterystyki energetycznej województwa zachodniopomorskiego w zakresie wykorzystania OZE w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Raport przedstawia dane wg stanu na koniec III kwartału 2021 roku.

Pomorze Zachodnie jest liderem ekologii, od lat produkujemy najwięcej zielonej energii w Polsce – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Mimo wprowadzonych przez rząd ograniczeń dotyczących budowy farm wiatrowych i wyraźnego spowolnienia po 2016 roku, instalacji OZE przybywa. We wrześniu ubiegłego roku łączna moc instalacji przekroczyła 2000 megawatów, co stanowi 18,5 % mocy zainstalowanej w kraju – podkreśla Geblewicz.

Na dzień 30 września 2021 roku moc elektryczna instalacji OZE na Pomorzu Zachodnim wynosiła dokładnie 2001 MW. Dwa kolejne województwa, które znalazły się na podium krajowego rynku zielonej energii to Wielkopolska i Kujawsko-Pomorskie. Te regiony odnotowały odpowiednio: 1211 MW i 1161 MW.

W 2021 roku w Zachodniopomorskim powstało 21 nowych instalacji, w tym 15 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 13,7 MW, 5 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 14,8 MW i jednej biogazowni rolniczej o mocy 0,5 MW. W ubiegłym roku dynamicznie rozwijały się instalacje fotowoltaiczne. Na Pomorzu Zachodnim osiągnęły one łączną moc 174,8 MW (wzrost o 62 proc.). W Zachodniopomorskiem moc zainstalowanych mikroinstalacji w Szczecinie wyniosła 18,1 MW, powiecie koszalińskim 14,41 MW i polickim 14.40 MW.

źródło: rbgp.pl, wzp.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz