Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Energetyka jako branża przyszłości

Energetyka, jako fundament współczesnego społeczeństwa, nieustannie ewoluuje, przekształcając się w dynamiczną i innowacyjną branżę. W obliczu wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, efektywnością energetyczną i zmianami klimatycznymi, sektor ten odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości naszej planety. Jak może wyglądać energetyka w 2040 roku i co w związku z tym warto zrobić już teraz?

Energetyka jako branża przyszłości
Energetyka jako branża przyszłości [źródło: www.fotowoltaika.plus.pl]

 

Zużycie energii będzie dalej rosło

Dane zawarte w raporcie „The Future of Energy” pokazują, że do 2040 roku zużycie energii na świecie może zwiększyć się o ponad 25%. Z jednej strony jest to efekt rosnącej liczby ludności (prognoza mówi o wzroście na poziomie 1,7 mld osób), z drugiej także postępu technologicznego. Również dane dla Polski potwierdzają te tendencje. Opublikowany w czerwcu scenariusz do konsultacji wstępnych aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przekonuje, że w badanym okresie produkcja energii elektrycznej netto zwiększy się do poziomu 244 TWh (wzrost o ponad 36%). Równocześnie trudno nie dostrzec postępujących zmian klimatycznych. W 2022 roku ekstremalna susza dotknęła mieszkańców Monterrey w Meksyku. Dokładnie 3 lipca 2022 roku oderwała się część lodowca Marmolada we Włoszech. W wyniku tego wypadku śmierć poniosło 7 osób. Coraz częściej zdarzają się olbrzymie pożary wywołane falami upałów w południowej części Europy.

To wszystko każe zadać sobie pytanie, jak w jakim kierunku będzie podążał rynek energetyczny?

Przyszłość energetyki

Jednym z głównych trendów kształtujących przyszłość energetyki jest rozwój źródeł energii odnawialnej. W miarę wzrostu świadomości ekologicznej i dążeń do redukcji emisji gazów cieplarnianych, OZE (energia słoneczna, wiatrowa czy hybrydowa) stają się coraz bardziej atrakcyjne. Tylko do 2040 roku udział źródeł odnawialnych w ogólnym miksie energetycznym Polski ma wynieść 39,7% (dwukrotnie więcej niż obecnie).

Wiele krajów zamierza stawiać także na energetykę jądrową czy wykorzystanie wodoru. W niedawnym wywiadzie Jacek Sasin zapowiedział, że do 2040 roku Polska będzie mieć trzy elektrownie jądrowe. Aktualizacja Polityki Energetycznej Polski zakłada, że do 2030 roku do dyspozycji będzie 0,3 GW energetyki jądrowej, zaś do 2040 roku – 7,8 GW. Równocześnie, zgodnie z założeniami „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.” w badanym okresie zapotrzebowanie na wodór ma wzrosnąć do 100 TWh. Obecnie w Polsce produkuje się wodór szary powstający w technologii reformingu parowego. Wyzwaniem będzie zatem nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych, ale także zmiana technologiczna w kierunku wodoru zielonego.

Magazynowanie energii to kolejny obszar, który wymaga pilnej transformacji. Raport „Wpływ rozbudowy infrastruktury magazynów energii na rozwój gospodarczy w Polsce – prognoza do 2040 r.” sugeruje, że w wyniku rozbudowy infrastruktury o magazyny klasy prosumenckiej oraz magazyny przemysłowe i wielkoskalowe, powstanie 26 tysięcy trwałych miejsc pracy, produkcja krajowa wzrośnie o 69 mld złotych, zaś wartość dodana o 33 mld złotych. Pozwoli to także odciążyć sieci dystrybucyjne, co koreluje z celami wprowadzenia technologii smart grid, czyli inteligentnych sieci energetycznych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii komunikacyjnych i informatycznych, smart grid pozwala na efektywne zarządzanie przesyłem energii, optymalizację zużycia oraz integrację źródeł odnawialnych. To rozwiązanie w perspektywie najbliższych kilkunastu lar nie tylko zwiększy niezawodność dostaw energii, ale także przyczyni się do redukcji strat energetycznych.

W kontekście rozwoju energetyki jako branży przyszłości nie można pominąć również znaczenia efektywności energetycznej. Inwestycje w nowoczesne technologie, izolację termiczną budynków oraz rozwój systemów monitoringu i zarządzania zużyciem energii mają kluczowe znaczenie dla ograniczenia marnotrawstwa i obniżenia emisji.

Jak może wyglądać energetyka Polski w 2040 roku?

Scenariusze nakreślone w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku” pokazują, że do 2040 roku rola węgla w polskiej gospodarce zostanie znacząco ograniczona. Według najnowszych danych jego udział w miksie energetycznym ma wynosić poniżej 10% (obecnie jest to około 75%). Elektrownie wiatrowe mają dostarczyć 43,7 TWh energii, turbiny lądowe – 34,1 TWh, fotowoltaika 29 TWh, elektrownie jądrowe 15,4 TWh, zaś biomasa i biogaz będą produkować 14,3 TWh. Powstaną liczne magazyny energii, nowe elektrownie szczytowo-pompowe oraz dodatkowe moce gazowe. Zmianie ulegnie także obraz dystrybucji energii. Inteligentne opomiarowanie, mikrosieci, cable pooling – to tylko niektóre z rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo energetyczne kraju. Wszystko to sprawia, że dyskusja o cenach prądu w 2040 roku będzie jeszcze intensywniejsza niż dzisiaj.

Czy warto związać się z branżą energetyczną?

Polski rynek energetyczny czeka rewolucja. Dokona się ona w ciągu najbliższych 20 lat. Będzie to okres intensywnych zmian na wielu płaszczyznach, co wymaga poniesienia znaczących inwestycji. Nie ma wątpliwości, że związanie się z energetyką to krok ku stabilności zatrudnienia. Wzrost zapotrzebowania, przy jednoczesnych zmianach w modelu produkcji i dystrybucji, zwiększy znaczenie wiarygodności partnerów biznesowych oraz stabilności cen. Najwięcej zyskają firmy, które już dzisiaj lokują swoje środki w nowoczesnych technologiach. Jednym z takich podmiotów jest grupa ENEA. W latach 2023-2042 spółka planuje zainwestować 68 miliardów złotych w rozwój i modernizację sieci oraz źródeł OZE. ENEA przez kolejne kilkadziesiąt lat będzie w stanie oferować swoim klientom konkurencyjne warunki dostaw energii elektrycznej. Bezpieczeństwo, niskie ceny oraz zeroemisyjność – takich korzyści będą poszukiwali klienci indywidualni i biznesowi. Jeśli i Ty chcesz stać się częścią tego rynku, skontaktuj się z Your Way Sp. z o.o, partnerem ENEA S.A. Dodanie do swojej oferty energii elektrycznej to krok ku rozsądnej dywersyfikacji działalności, dającej szansę na wysokie zyski oraz stabilność.

 

Źródło: fotowoltaika.plus

fotowoltaika.plus / Your Way Sp. z o.o.
Ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
+48 233 233 233
[email protected]
www.fotowoltaika.plus
www.facebook.com/fotowoltaika.plus

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz