Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Endress+Hauser podsumowuje 2022 rok

2022 rok upłynął Endress+Hauser Polska pod znakiem stabilnego wzrostu. Wpływy z zamówień zwiększyły się o 20,6 proc. względem zeszłego roku, a sprzedaż wzrosła o 8,85 proc., do 206,42 mln złotych. Nieznacznie obniżył się natomiast zysk netto – o 4,2 proc. Takie wyniki dają solidną podstawą finansową. Ubiegły rok to również konsekwentne inwestowanie w kadrę i wykwalifikowanych pracowników.

Endress+Hauser podsumowuje 2022 rok

To bardzo dobre wyniki, osiągnięte mimo niezwykle trudnej sytuacji gospodarczej. Do tej pory branża nie stawała jednocześnie przed tak wieloma wyzwaniami. Były to m.in. zagrożenie niedoborami energii w Europie, wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe w wielu krajach, zaburzenia w łańcuchach dostaw i logistyki, a także przedłużający się lockdown w Chinach z powodu pandemii Covid-19. W takich warunkach niełatwo utrzymać stabilność. Z pewnością duży wpływ na nasz dobry wynik miała przemyślana strategia zrównoważonego rozwoju całej Grupy Endress+Hauser, w tym polskiej spółki – ocenia prezes zarządu Endress+Hauser Polska, Maciej Sieczka.

Globalne inwestycje w przyszłość

Grupa Endress+Hauser w 2022 r. zainwestowała 240,5 mln euro w nowe budynki i maszyny, tj. 24,7 proc. więcej niż rok wcześniej. W ciągu ostatnich pięciu lat wydatki Endress+Hauser na infrastrukturę wyniosły ponad 1 mld euro. Obecnie realizowane są projekty o wartości około 500 mln euro. Cztery największe dotyczą rozbudowy i modernizacji centrów produkcyjnych w Maulburgu i Jenie (Niemcy), w Suzhou (Chiny) oraz w Greenwood (USA). 

Motorem naszego wzrostu są innowacje produktowe – podkreślał podczas dorocznej konferencji medialnej w na początku kwietnia 2023 r. Matthias Altendorf, CEO Grupy Endress+Hauser. 

W 2022 r. Grupa Endress+Hauser:

  • wprowadziła na światowy rynek 43 nowe produkty (spośród nich 18 sprzedawanych jest w Polsce),
  • wydała na badania i rozwój 242,4 mln euro – około 7,2 proc. sprzedaży – czyli o 13,6 proc. więcej niż rok wcześniej,
  • po raz pierwszy zgłosiła aż 235 patentów w urzędach patentowych na całym świecie, co świadczy o sile innowacyjności całej Grupy.

Pewnym krokiem w jubileuszowy rok

Grupa Endress+Hauser świętuje w tym roku 70-lecie działalności. Obchodom towarzyszy perspektywa utrzymania wyników finansowych z 2022 r. W zeszłym roku liczba zamówień przychodzących rosła o 8 pkt. procentowych szybciej niż sprzedaż, dlatego Endress+Hauser mógł rozpocząć bieżący rok z dużą liczbą zamówień. W pierwszym kwartale 2023 r. utrzymano tę tendencję.

Grupa spodziewa się spowolnienia w drugiej połowie roku, nadal jednak przewiduje dwucyfrowy wzrost w 2023 r. i planuje utworzenie 500 nowych miejsc pracy w swoich lokalizacjach na całym świecie.

Misja edukacyjna polskiej spółki

Edukacja młodego pokolenia stanowi istotną część misji i strategii Endress+Hauser. W przyszłości firma zakłada, że 5 proc. miejsc pracy w całej Grupie będzie przeznaczonych dla stażystów, praktykantów oraz studentów. 

W ubiegłym roku Endress+Hauser Polska zacieśnił współpracę z Politechniką Wrocławską, czego efektem było m.in. stworzenie kursu „Pomiary przemysłowe z elementami technologii IIoT oraz Industry 4.0” na studiach podyplomowych na kierunku Mechatronika Przemysłowa. Dodatkowo we wrocławskim Showroomie – przestrzeni edukacyjnej Endress+Hauser – przeprowadzono w 2022 r. 20 szkoleń dotyczących najnowocześniejszych technologii i procesów pomiarowych, w których wzięło udział łącznie ponad 200 osób.

Myślę, że zmiana w postrzeganiu Przemysłu 4.0 i zwrócenie uwagi na wszystkie wynikające z niego korzyści nadejdzie z czasem. Endress+Hauser aktywnie uczestniczy w tym procesie, m.in. poprzez edukację młodego pokolenia. Cenimy sobie współpracę z Politechniką Wrocławską, której owocem jest kurs na studiach podyplomowych na kierunku Mechatronika Przemysłowa. Cyklicznie szkolimy też nowych ekspertów w naszym Showroomie – podkreśla Maciej Sieczka, prezes zarządu Endress+Hauser Polska.

Źródło: pl.endress.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz