Reklama
https://h2poland.com.pl/

Kształcenie kadry dla energetyki jądrowej. AGH sygnatariuszem listu intencyjnego

Kształcenie kadry dla energetyki jądrowej to główne założenia listu intencyjnego podpisanego 31 stycznia 2023 r. przez Ministra Edukacji i Nauki, prezesa zarządu PKN Orlen oraz rektorów sześciu uczelni technicznych, w tym Rektora AGH prof. Jerzego Lisa.

Kształecenie kadry dla energetyki jądrowej. AGH sygnatariuszem listu intencyjnegory dla energetyki jądrowej
fot. źródło MEiN

Głównym celem podpisanego listu jest opracowanie programu kształcenia na kierunku energetyka jądrowa oraz organizacja i uruchomienie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na tym kierunku od roku akademickiego 2023/2024.  

Reklama
oknonet.pl

Podpisy na dokumencie złożyli:

  • Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek,
  • Prezes Zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek,
  • Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski,
  • Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Franciszek Mężyk,
  • Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde,
  • Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis,
  • Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba,
  • Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kazimierz Wójs.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej na terenie naszego kraju powstaną dwie elektrownie jądrowe składające się z trzech reaktorów. Rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora zaplanowano na rok 2026, uruchomienie na rok 2033, a oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni w 2043 r. Kształcenie specjalistów w tej dziedzinie to jedno z najważniejszych wyzwań dla rozwoju atomu w Polsce.

ORLEN Synthos Green Energy (spółka PKN ORLEN i Synthos Green Energy) planuje w Polsce budowę kilkudziesięciu małych reaktorów jądrowych (SMR), które mają powstać przed końcem 2029 r. To wyzwanie wiąże się z poszukiwaniem specjalistów, którzy będą zatrudniani do pracy w elektrowniach, ale też wcześniej przy ich budowie. Każda elektrownia z reaktorem BWRX-300 to ok. 100 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ich brak byłby ogromną barierą dla rozwoju przemysłu atomowego w Polsce, zwłaszcza małych reaktorów SMR, które będą powstawać relatywnie szybko i będą rozproszone w wielu lokalizacjach.

Warto zauważyć, że dla nowej gałęzi przemysłu potrzebni będą nie tylko specjaliści jądrowi, ale także chemicy, inżynierowie elektrycy, specjaliści technologii chemicznych, specjaliści ds. bezpieczeństwa i ochrony środowiska, cyberbezpieczeństwa, naukowcy, służby reagowania kryzysowego.

Źródło: agh.edu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz