Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Byli i obecni ministrowie rolnictwa na kongresie „Polska wieś XXI”

Już w środę rozpocznie się druga edycja Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa POLSKA WIEŚ XXI z udziałem ministrów rolnictwa pełniących swą funkcję w kolejnych rządach ostatnich 30 lat. Podczas tego wydarzenia, które odbędzie się od 19 do 20 kwietnia w warszawskim hotelu DoubleTree by Hilton, uczestnicy debatować będą nad aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed polskim rolnictwem.

Byli i obecni ministrowie rolnictwa na kongresie „Polska wieś XXI”
Byli i obecni ministrowie rolnictwa na kongresie „Polska wieś XXI”

Kongres zainauguruje debata panelowa , w której udział potwierdzili Jan Krzysztof Ardanowski (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2018-2020), Artur Balazs (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 1999-2001), Janusz Byliński (Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w latach 1990-1991), Roman Jagieliński (Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w latach 1995-1997), dr Jacek Janiszewski (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 1997-1999), Gabriel Janowski (Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w latach 1991-1993), Krzysztof Jurgiel (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2005-2006 i 2015-2018), Jarosław Kalinowski (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2001-2003), Wojciech Mojzesowicz (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w roku 2007), Grzegorz Puda (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2020-2021), dr inż. Marek Sawicki (Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi w latach 2007-2012 i 2014-2015), dr inż. Andrzej Śmietanko (Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w latach 1993-1995) oraz Adam Tański (Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w roku 1991, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w roku 2003). Z uczestnikami kongresu zdalnie połączy się także Komisarza UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Tak szeroka reprezentacja i rozmowa o przyszłości polskiej wsi ponad podziałami umożliwi spojrzenie na omawiane tematy z szerszej perspektywy uwzględniającej różnorodne i często odmienne punkty widzenia.

Wśród tematów, które zostaną poruszone podczas kongresu, na pierwszy plan wybija się bezpieczeństwo żywnościowe w dobie globalnych zmian polityczno-ekonomicznych oraz wyzwania dla polskiej branży zbożowej w obliczu zmian geopolitycznych. Sporo czasu poświęcone zostanie także suwerenności energetycznej, a w szczególności dynamice rozwoju OZE w kontekście bezpieczeństwa energetycznego na terenach wiejskich.

Goście porozmawiają również o polityce zdrowotnej (debata z udziałem m.in. Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza i Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika), społeczno-kulturalnej oraz edukacyjnej na terenach wiejskich. O sprawach mieszkańców wsi i rolnictwa z perspektywy organów kontroli państwowej i ochrony prawa dyskutować będą m.in. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś i Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

Tegoroczny kongres ma również wymiar międzynarodowy. Jego elementem jest Europejski Zjazd Młodych Rolników, w którym udział wezmą zagraniczni goście. Zjazd będzie okazją do dyskusji międzypokoleniowej i pozwoli poznać potrzeby nowego pokolenia rolników, które związało swoje życie z produkcją żywności i gospodarowaniem obszarami wiejskimi w warunkach coraz szybciej zmieniającego się świata.

Łącznie w ramach Kongresu Polska Wieś XXI odbędzie się ponad 20 różnych debat z udziałem około 100 panelistów z Polski i zagranicy. Celem nadrzędnym kongresu jest wypracowywanie pakietu rozwiązań i rekomendacji dla polskiej administracji oraz instytucji Unii Europejskiej.

Zarejestruj się

Organizatorzy zachęcają do rejestracji online, która dostępna jest do wtorku, 18 kwietnia do godz. 16:00.

Więcej informacji o kongresie, szczegółowy program i rejestracja uczestników znajdują się na stronie internetowej: kongrespolskawies.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz