Reklama
cleanpowerforall

Coraz więcej autobusów zeroemisyjnych na ulice średnich i małych miastach, dzięki wsparciu z NFOŚiGW

W ostatnim czasie coraz więcej miast uczestniczy w programie „Zielony Transport Publiczny”, korzystając w ramach niego z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki czemu reorganizują transport swój transport miejski swój transport miejski na ekologiczny, zeroemisyjny.

Coraz więcej autobusów zeroemisyjnych na ulice średnich i małych miastach, dzięki wsparciu z NFOŚiGW [źródło: www.gov.pl]
Coraz więcej autobusów zeroemisyjnych na ulice średnich i małych miastach, dzięki wsparciu z NFOŚiGW [źródło: www.gov.pl]

Autobusy elektryczne zastępują na miejskich liniach komunikacyjnych dotychczas użytkowane autobusy spalinowe. Niedługo na ulicach miast będą się także pojawiać autobusy wodorowe. Program ten ma szczególne znaczenie dla małych aglomeracji, gdzie skala inwestycji infrastrukturalnych oraz mobilność mieszkańców nie jest tak dynamiczna jak w wielkich miastach.

Wdrażany przez NFOŚiGW program priorytetowy pod nazwą „Zielony Transport Publiczny” wspiera upowszechnianie ekologicznej komunikacji miejskiej w całej Polsce. Głównym celem programu jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w miejskim transporcie zbiorowym, ale także kreowanie „zielonej mobilności” wśród mieszkańców, która sprzyja rozwojowi gospodarczemu i społecznemu miast.

Drugi nabór w programie „ZTP” został dostosowany do warunków określonych w Krajowym Planie Odbudowy. Przez co od funkcji wsparcia bezemisyjności oraz rozwoju określonych technologii przeszedł do łączenia funkcji ekologicznych i społecznych — oprócz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza poprzez rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego, przeciwdziała wykluczeniu transportowemu, szczególnie w regionach i miastach z wyzwaniami strukturalnymi.

Zgodnie z przyjętą przez rząd „Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku”, każdy przetarg na autobus w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców już od roku 2025 powinien dotyczyć wyłącznie zero – i niskoemisyjnych autobusów (elektrycznych i wodorowych).

Wdrażany przez NFOŚiGW program „Zielony Transport Publiczny” wspiera ten strategiczny cel państwa. Oznacza to, że uwzględniając średni cykl „żywotności” autobusów miejskich, że do 2030 roku w największych polskich miastach nie powinny już jeździć autobusy inne niż zeroemisyjne.

20 grudnia zakończył się drugi konkursowy nabór „ZTP”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otrzymał w ramach niego 101 wniosków od organizatorów transportu publicznego z całej Polski, w tym 69 wniosków o dotację.

Wartość zgłoszonych projektów oszacowano na kwotę ponad 1,31 mld zł. Wnioskodawcy, głównie przedstawiciele samorządów średnich i małych miast, zakładają, że ze środków NFOŚiGW sfinansują koszty kwalifikowane zakupu ekoautobusów w podziale: 808,8 mln zł w formie dotacji oraz 143, 7 mln zł jako niskooprocentowaną pożyczkę.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz