Reklama
henkel-adhesives.com 04.05.2026

Przedsiębiorstwo Energetyczne Siedlce otrzymało wsparcie na nową gazową instalację kogeneracyjną

W ramach Programu: Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu zostanie dofinansowana budowa kogeneracji gazowej o mocy około 8 MWe wraz z instalacją do wytwarzania chłodu, magazynem energii i siecią ciepłowniczą w Siedlcach. Środki na ten cel pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014- 2021 (MF EOG).

Przedsiębiorstwo Energetyczne Siedlce otrzymało wsparcie na nową gazową instalację kogeneracyjną [źródło: www.gov.pl]
Przedsiębiorstwo Energetyczne Siedlce otrzymało wsparcie na nową gazową instalację kogeneracyjną [źródło: www.gov.pl]

Inwestorem i beneficjentem jest Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. Dotacje w wysokości 14,1 mln zł ze środków MF EOG zostało przyznane PE Siedlce po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku beneficjenta o dofinansowanie w ramach konkursu: Budowa/ modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych i eliminacja indywidualnych źródeł ciepła. Projekt zostanie także wparty środkami z budżetu państwa w wysokości 2,5 mln zł. Cały koszt inwestycji wyniesie ok. 45,5 mln zł.

Reklama
oknonet.pl

 

Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone do końca kwietnia 2024 r., co już w rok po zakończeniu pozwoli uzyskać efekty środowiskowe w postaci ograniczenia emisji CO2 o – 32 443,07 ton/ rok i oszczędności energii pierwotnej – o 20 725,62 MWh/ rok. Projekt będzie się także wpisywał w strategię zapewniania bezpieczeństwa energetycznego w regionach i budowania (lub przywracania) efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych w mniejszych miastach (do 200 tys. mieszkańców) – informuje NFOŚiGW.

 

Nadrzędnym celem przedsięwzięcia jest poprawa efektywności systemu energetycznego i uzyskanie dodatkowej zdolności wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji.

 

Ma to nastąpić poprzez budowę kogeneracji gazowej o mocy około 8 MWe (stanowiąca turbozespół w zabudowie kontenerowej). Nowa infrastruktura zostanie zainstalowana w budynku Elektrociepłowni EC1 PE w Siedlcach. w ramach tej inwestycji przeprowadzono m.in.: montaż turbiny gazowej o mocy elektrycznej około 8 MWe i mocy cieplnej około 13 MWt, budowę nowego kotła wodnego oraz magazynu energii cieplnej (o pojemności około 10 tys. m. sześć.) – co pozwoli na produkcję mocy termicznej oraz elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji — informuje dalej NFOŚiGW.

Projekt swoim zakresem obejmie także budowę nowych odcinków miejskiej sieci ciepłowniczej o łącznej długości ponad 4 km i podłączenie do niej nowych odbiorców oraz modernizację sieci na odcinku ok. 700 m (w tym wymianę rur kanałowych na preizolowane). Beneficjent przewidział również przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat korzystnego wpływu modernizacji zakładu na jakość powietrza w mieście i w regionie.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz